WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Znaleźli "Piłsudskiego na Kasztance"

Znaleźli "Piłsudskiego na Kasztance"

25.11.2016, godz. 02:00
Znaleźli  „Piłsudskiego na Kasztance”
Znaleźli „Piłsudskiego na Kasztance” foto: Policja

Piłsudski wrócił po latach! Obraz prezentujący pierwszego marszałka Polski na ukochanej Kasztance pędzla Wojciecha Kossaka został skradziony w 1997 roku w Krakowie. Teraz znalazła go policja!

Na pierwszym planie wśród pokrytych kwiatami łąk pierś pręży Józef Piłsudski siedzący dumnie na swym ukochanym koniu - Kasztance. W tle widać polskie wojska wyłaniające się z lasu. Olejny obraz Wojciecha Kossaka z 1928 roku trafił niedawno na licytację organizowaną przez stołeczny antykwariat. Kryminalnym, którzy stale monitorują tego typu transakcje, zapaliła się czerwona lampka. Przecież to dzieło sztuki zaginęło w 1997 roku podczas włamania do apartamentu w Krakowie!

- Płótno figurowało jako skradzione w wykazie Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zabytków, dlatego natychmiast zabezpieczyliśmy obraz. Ustalamy, jak trafił na aukcję - informuje Piotr Świstak z zespołu prasowego Komendy Stołecznej Policji.

Eksperci z Muzeum Narodowego w Warszawie potwierdzili jego autentyczność. Wczoraj Kossak trafił do Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, gdzie zaczeka na rozwój wydarzeń. Możliwe, że po 19 latach zostanie zwrócony właścicielowi.

Źródło: Super Express TV
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: