WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polityka Znamy dowódcę Obrony Terytorialnej! Kim jest płk Wiesław Kukuła?

Znamy dowódcę Obrony Terytorialnej! Kim jest płk Wiesław Kukuła?

21.09.2016, godz. 10:15
Obrona Terytorialna
foto: EAST NEWS

Nowa formacja MON zyskała w końcu swojego dowódcę. Decyzją Antoniego Macierewicza wyznaczony na stanowisko dowódcy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej został płk Wiesław Kukuła. Obejmie on obowiązki organizacyjne związane z przygotowaniem trzech brygad na granicy wschodniej, podczas gdy pracami koncepcyjnymi zajmie się dyrektor Biura ds. Utworzenia Obrony Terytorialnej Grzegorz Kwaśniak. Ponadto zapowiedziano, że jeszcze w tym tygodniu do rządu zostanie przekazany projekt nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP.

 

Kim jest nowomianowany dowódca? Urodził się 16 marca 1972 w Częstochowie. Ukończył Wyższą Szkołę Oficerską w Zegrzu w 1996 roku, Wyższy Kurs Specjalistyczny w 1999 roku, Wojskową Akademię Techniczną w 2001 (elektronika i telekomunikacja) oraz Polish Open University w 2008 roku. Służbę rozpoczął w 1996 r. w 1 Pułku Specjalnym Komandosów (obecnie Jednostka Wojskowa Komandosów) gdzie zajmował następujące stanowiska: dowódca plutonu, dowódca kompanii, szef łączności, szef sekcji wsparcia dowodzenia i łączności, szef sztabu. Lata 2003-04 spędził w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Iraku. Od 2006 r. pełnił służbę w Dowództwie Wojsk Specjalnych. Na stopień pułkownika mianowany w 2008 roku. W 2012 objął dowodzenie Jednostką Wojskową Komandosów.

Przypomnijmy- według zapowiedzi MON Wojska Obrony Terytorialnej maja się stać piątym rodzajem sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. W skład WOT mają wejść rezerwiści i ochotnicy z organizacji paramilitarnych. Mają one liczyć ok. 35 tys. żołnierzy. W ciągu kilku lat MON zamierza utworzyć 17 brygad (po jednej w każdym województwie i dwie na Mazowszu). W pierwszej kolejności mają powstać brygady w województwach podlaskim, lubelskim i podkarpackim oraz cztery bataliony: w Białymstoku, Lublinie, Rzeszowie i Siedlcach.

Zobacz także: Prowokacja KOD w USA. Reakcja Agaty Dudy [NOWE NAGRANIE]

 

 Źródło: Super Express TV
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: