WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Żołnierze Wyklęci będą mieli swoje pociągi

Żołnierze Wyklęci będą mieli swoje pociągi

13.09.2016, godz. 12:23
Pociąg, kolej, tory, pkp
foto: Super Express

PKP chce upamiętnić Żołnierzy Wyklętych. W ramach plebiscytu na nazwy dla dziesięciu pociągów PKP Intercity, zaproponowało, by część pociągów, nosiło imiona bohaterskich Polaków. Oprócz propozycji imion i nazwisk Wyklętych, w plebiscycie można także zagłosować na nazwy związane z malarstwem.

Pilecki, Awangarda albo Stańczyk, to tylko niektóre z propozycji, jakie PKP Intercity przygotowało w plebiscycie na nazwy nowych pociągów. Chodzi o pociągi, które pojawią się w rozkładzie jazdy 2016/2017. Pociągi te będą kursować na trasach: Warszawa Wschodnia - Szczecin Główny, Warszawa Zachodnia - Rzeszów Główny, Katowice - Świnoujście, Szczecin Główny - Olsztyn Główny, Poznań Główny - Gdynia Główna, Warszawa Wschodnia - Bydgoszcz/Konin, Warszawa Wschodnia - Szczecin, Warszawa Wschodnia/Lublin - Bielsko-Biała, Szczecin Główny - Zakopane, Warszawa Wschodnia/Lublin - Zwardoń. Dlaczego wśród proponowanych nazw pociągów znaleźli się Żołnierze Wyklęci? Partnerami akcji PKP jest oprócz Muzeum Narodowe w Warszawie, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Jak mówiła Marta Dziewulska, rzecznik prasowa Muzeum Narodowego: - Muzeum Narodowe w Warszawie zaproponowało nazwy dla pociągów, które nawiązują do tytułów najsłynniejszych polskich dzieł malarskich, rzeźby, nazwisk znanych malarzy oraz zjawisk obecnych w historii sztuki. Chcielibyśmy zainspirować podróżnych do zapoznania się z twórczością takich autorów jak Aleksander Gierymski, Józef Chełmoński czy Jan Matejko. Wśród wybranych dzieł znalazły się m.in. Pomarańczarka, Bociany, Stańczyk - czytamy na rynek-kolejowy.pl. A p.o. szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk dodał: -  Nazwanie pociągów imionami bohaterów naszej Wolności to jedna z form edukacji historycznej, adresowanej głównie do młodego pokolenia. Podróż pociągiem może stać się bowiem okazją do refleksji nad przeszłością, aby wzorem bohaterów lat minionych budować teraźniejszość i myśleć o przyszłości.

Zobacz: Będzie nowy przedmiot w szkole! Zdziwisz się, czego będą uczyć dzieci

Źródło: X-NEWS
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: