WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polityka Zwycięstwo Ziobry! Trybunał Konstytucyjny poparł jego wniosek ws wyboru sędziów do KRS!

Zwycięstwo Ziobry! Trybunał Konstytucyjny poparł jego wniosek ws wyboru sędziów do KRS!

20.06.2017, godz. 13:52
500 plus trafiło do Trybunału Konstytucyjnego
foto: EAST NEWS

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek, w którym uznał, że obecnie obowiązujące zasady wyboru sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa są wadliwe. TK jednogłośnie przyznał mu rację, uznając je za niezgodne z konstytucją, podobnie jak indywidualne kadencje członków Rady wybranych spośród sędziów. Wyrok pięcioosobowego składu TK (Michał Warciński-przewodniczący, Mariusz Muszyński- sprawozdawca, Henryk Cioch, Lech Morawski i Julia Przyłębska) zapadł jednogłośnie.

Ogłoszony we wtorkowe popołudnie wyrok dotyczył  przepisów ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa z 2011 r. o zasadach wyboru sędziów do Rady. Jak powiedział w uzasadnieniu sędzia TK Mariusz Muszyński: - Kształt składu Rady wiąże się z zasadą równości (...) osobom, które mają wchodzić w skład organu, trzeba stworzyć równe szanse.

Według TK obecna procedura wyboru sędziów-członków KRS jest niekonstytucyjna, bo m.in. wybrani elektorzy mogą wybierać członków KRS tylko spośród siebie. Podkreślił, że każdy sędzia ma prawo ubiegać się o członkostwo w KRS, a dziś m.in. sędziowie sądów rejonowych są traktowani nierówno.

Posłanka PO napisała oburzona:

 

 

Jeszcze ostrzej zareagował Tomasz Lis, pisząc:

 

 

Zobacz także: Szczerski MOCNO POUCZA Waszczykowskiego po jego słowach do prezydenta

Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: