WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska 11 listopada. Co to za święto?

11 listopada. Co to za święto?

10.11.2016, godz. 17:48
Święto Niepodległości 11 listopada 2014
Święto Niepodległości 11 listopada 2014 foto: EAST NEWS

Już w piątek w całej Polsce odbędą się różnego rodzaju uroczystości z okazji 11 listopada. W Warszawie odbędzie się coroczny Marsz Niepodległości. Do tego poza uroczystościami państwowymi odbędą się inscenizacje, koncerty czy też bieg niepodległości. Będzie to już 98 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Dlaczego świętujemy akurat tego dnia?

Święto upamiętnia odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918). Ustanowione zostało ustawą w 1937 roku. W 2945 zostało zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej i przywrócone dopiero o obaleniu komunizmu w 1939 roku. Jest ustawowo dniem wolnym od pracy.

Wybór akurat 11 listopada jest związany z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Już dzień wcześniej do Warszawy przybył Józef Piłsudski i do w tych dwóch dniach do narodu zaczęła docierać świadomość odzyskania niepodległości. Jędrzej Moraczewski ówczesne nastroje opisał słowami: - Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (...) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało.

 

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: