21.01.2013 DZIEŃ BABCI - historia, skąd się wziął. Przypomniała go Kobieta i życie, przywrócił Express Poznański

2013-01-21 10:24

W Hiszpanii dzień ten przypada 26 lipca, we Włoszech 2 października, we Francji jest to święto ruchome obchodzone w pierwszą niedzielę marca, a w Wielkiej Brytanii w pierwszą niedzielę października. W Polsce  na pomysł obchodzenia 21. STYCZNIA  Dnia Babci wpadli pierwsi poznaniacy. Pomysł na ustanowienie takiego dnia w kalendarzu narodził się dopiero w 1964 r w redakcji tygodnika „Kobieta i Życie”, ale spopularyzował je rok później „Express Poznański”.

Dzień Babci zaczęto świętować właśnie 21 stycznia dlatego, że  w tym właśnie  dniu w 1965 r. w Poznaniu miała wystąpić legenda polskiego kina i teatru, Mieczysława Ćwiklińska. Właśnie przypadały właśnie jej 85. urodziny, a w wystawianej sztuce „Drzewa umierają stojąc”  Ćwiklińska wcielała się w  postać Babci.

Redakcja „Expressu Poznańskiego” wręczając jej tort i kwiaty poinformowała osłupiałą aktorkę, że to właśnie z okazji Dnia Babci, który jest obchodzony w Poznaniu. Później pomysł podchwycił stołeczny „Express Wieczorny”.

Dziś babcie potrafią nie tylko piec świetne ciasta i cerować skarpetki. Nowoczesne babcie korzystają z życia ,a  wiele z nich doskonale daje sobie radę z komputerami. Dzięki temu łatwiej jest im znaleźć wspólny język z wnukami.

Rysunek za drzyjlacha.pl [ZOBACZ WIĘCEJ]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki