WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska 72. rocznica Powstania Warszawskiego. Godzina "W" wybiła [RELACJA NA ŻYWO]

72. rocznica Powstania Warszawskiego. Godzina "W" wybiła [RELACJA NA ŻYWO]

01.08.2016, godz. 20:06
Powstanie Warszawskie
foto: Super Express

1 sierpnia to data najważniejszego święta dla każdego warszawiaka. Tego dnia, w 1944 roku połączone siły polskiego państwa podziemnego podjęły decyzję o zorganizowaniu wspólnego wyzwolenia się spod okupacji niemieckiej. Właśnie dzisiaj obchodzimy 72. rocznicę Powstania Warszawskiego: wydarzenia, które zapisało się na kartach historii nie tylko stolicy, ale też całego kraju. Śledź z nami relację z warszawskich obchodów na se.pl!

W związku z odbywającą się dzisiaj 72. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego przez cały dzień w Warszawie mają miejsce coroczne uroczystości. Warszawiacy, jak co roku, wychodzą na ulice stolicy, by uczcić pamięć bohaterów, którzy walczyli o wolność naszego kraju. Obchody Powstania Warszawskiego trwają już od piątku 29 lipca, jednak najważniejsze wydarzenia rozpoczęły się dzisiaj rano.

21:39 Polecamy tym, którzy mają wolną chwilę projekcję poruszającego dokumentu:

 

 

21:12 Tymczasem na Pałacu Prezydenckim:

 

 

20:47 O 21 rozpoczną się uroczystości pod Kopcem Powstania Warszawskiego:

 

 

19:23 O godzinie 20 na placu Piłsudskiego w Warszawie będą śpiewane powstańcze piosenki. Chętnych zapraszamy! Wygląda to tak:

 

 

18:05 Nie tylko w Warszawie oddano cześć Powstańcom. Na zdjęciach Zamość...:

 

...oraz Kraków:

 

 

17:29 Widok z góry na rondo Dmowskiego:

 

Chwilę po 17 rozpoczął się w Warszawie marsz ONR. Transmisję z tego wydarzenia możecie zobaczyć na naszym Facebooku (se.pl).

17:20 Piękne zdjęcie:

 

 

17:08 Pamiętajmy:

 

 

17:05 Godzina "W" wybiła! Cześć i chwała bohaterom!:

 

 

16:21 Miejscowa drużyna Legia Warszawa z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego przygotowała krótki film, w którym piłkarze od lat związani z Warszawą recytują "Moją Ojczyznę":

 

 

15:52 Od 21:30 do północy na elewacji PGE Stadionu Narodowego pojawi się napis "Pamiętamy 44".

Tymczasem, jak dowiedziało się Radio ZET dwaj szefowie stowarzyszeń powstańczych nie przyjęli medalu honorowego od ministra obrony Antoniego Macierewicza w trakcie niedzielnych uroczystości przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego. To prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Leszek Żukowski i wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Zbigniew Galperyna. Dziesięciu powstańców medal przyjęło.

13:40 Beata Szydło zachęca do wzięcia udziału w hołdzie Powstańcom o godzinie 17:00 na Powązkach Wojskowych.

13:00 Przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej o godzinie 14:00 pamięć o Powstańcach uczci Tomasz Zdzichot, podsekretarz stanu MSWiA.

12:00 Na pl. Piłsudskiego przy Grobie Nieznanego Źołnierza odbyła się honorowa zmiana warty.

11:40 Obchody przeniosły się do parku Morskie Oko, znajdującego się przy ulicy Puławskiej.

11:30 Ulicami Warszawy przeszedł Marsz Mokotowa, od ulicy Puławskiej do Dworkowej.

11:20 Dziś o 17:00 odbędzie się marsz Powstania Warszawskiego ONR. Więcej szczegółów tutaj.

10:41 - Walki w Powstaniu Warszawskim pokazały umiłowanie Ojczyzny i miasta. Najważniejsze jest przechowywanie pamięci. Jeszcze mamy świadków powstania, mamy ich dzieci, które przekazują historię rodziców: jak dramatycznym przeżyciem, jak wielkim zrywem było powstanie warszawskie. - mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy, podczas obchodów w Parku Dreszera.

10:40 Obywatele przypominają o zachowaniu ciszy przez minutę o 17.00

10:35 Kancelaria Premiera opublikowała grafikę upamiętniającą 72. rocznicę PW.

10:20 Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Powstańcami Warszawskimi.

 

10:00 Rozpoczęły się uroczystości przy Pomniku "Mokotów Walczący – 1944" w parku im. Generała Gustawa Orlicz-Dreszera.

09:55 O Powstaniu Warszawskim opowiadał dr Andrzej Wilczyński , pseudonim"Antek", podchorąży PW i dowódca plutonu Szarych Szeregów: - Nie byliśmy uzbrojeni odpowiednio - powiedział w rozmowie z TVN24. - Myśmy mieli pistolety, trochę granatów "filipinek", a oni mieli czołgi, samoloty i wszystko, co normalna armia ma. Ale my mieliśmy coś, czego oni nie mieli - myśmy mieli bohaterstwo i pasję i wielką nadzieję na wygraną - dodał.

09:50 Przypominamy, że z powodu obchodów PW na warszawskich ulicach występują utrudnienia w ruchu i zmiany w rozkładach komunikacji miejskiej. Szczegóły możecie sprawdzić tutaj.

09:15 Uroczystości rozpoczęły się przy tablicy upamiętniającej podpisanie rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego przez gen. Antoniego Chruściela "Montera" - dowódcę Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej.

11:00 Powstańcy w towarzystwie Prezydenta.
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: