Narciarz, zima, narty, stok

i

Autor: East News

BEZPIECZNA ZIMA Z PZU 2017. Narciarski kodeks bezpieczeństwa

2017-02-02 1:00

Brak kontuzji podczas jazdy na nartach zależy nie tylko od warunków na stoku, odpowiedniego sprzętu i naszych umiejętności. To również kwestia znajomości zasad, które zapewnią bezpieczeństwo nie tylko nam, ale również innym amatorom „białego szaleństwa". Określa je Dekalog Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS).

1. Uważaj na inne osoby na stoku

Nawet jeśli ty jesteś mistrzem jazdy na nartach, to obok ciebie zjeżdża mnóstwo osób, które nie mają takich umiejętności czy doświadczenia. Wiele wypadków zdarza się dlatego, że zawiódł sprzęt. Przed wyjściem na stok musisz go dokładnie sprawdzić i przygotować. Naostrzyć krawędzie nart, nasmarować je, wyregulować wiązania. Lepiej powierzyć narty profesjonalnemu serwisowi.

2. Panuj nad prędkością

Szybkość zjazdu dostosuj do umiejętności, stanu trasy, warunków atmosferycznych. Jeśli stok jest oblodzony lub
są na nim muldy, nie trudno o poważną kontuzję. Zjeżdżaj tak, by móc zahamować. Zwolnij zawsze, gdy widoczność jest ograniczona, w pobliżu wyciągu, na końcu trasy.

3. Wybierz bezpieczny tor jazdy

Jeśli dopiero zaczynasz zjeżdżać z góry, masz większe pole manewru niż ci, którzy są już np. w jej połowie. Dlatego ustal taki tor jazdy, by nie zagrażać osobom jadącym niżej.

4. Wyprzedzaj i omijaj bezpiecznie

Zachowuj taką odległość podczas tych manewrów, by w razie upadku innego narciarza na niego nie najechać. Na stoku, podobnie jak na drodze, obowiązuje zasada ograniczonego zaufania. Jako wykonujący manewr wyprzedzania lub omijania ponosisz odpowiedzialność za ewentualną kolizję z inną osobą.

5. Włącz się do ruchu w odpowiednim momencie

Zanim zaczniesz zjazd lub wjedziesz na trasę, spójrz w dół i w górę, czy masz wolną drogę i nie spowodujesz zagrożenia.

6. Zatrzymuj się tylko w razie konieczności

Nigdy nie rób tego nagle na środku trasy zjazdowej, postaraj się przesunąć na bok. Nie powinieneś zatrzymywać się w wąskich lub niewidocznych z góry miejscach. Gdy upadniesz, jak najszybciej usuń się z toru jazdy. Jeśli nie możesz się ruszyć, zawołaj kogoś, by pomógł ci się przesunąć i wezwał pomoc.

7. Podchodź lub schodź tylko poboczem trasy

Nigdy środkiem. Jadący z góry mogą nie zdążyć zahamować lub spanikować na widok niespodziewanej przeszkody.

8. Przestrzegaj znaków narciarskich i zwracaj uwagę na oznakowanie tras

Kolory informują o stopniu trudności tras: od najłatwiejszej zielonej, poprzez niebieską, czerwoną i najtrudniejszą czarną. Porywanie się na zjazd najtrudniejszą trasą, jeśli jeździsz od niedawna lub miałeś długą przerwę – nie jest najlepszym pomysłem. Na początku sezonu lepiej zacząć od łatwiejszej.

9. Pomóż poszkodowanemu w wypadku

Jest to twój obowiązek. Zabezpiecz miejsce wypadku (może to być wbicie dwóch skrzyżowanych nart ponad miejscem zdarzenia) i udziel pierwszej pomocy. Pomóż też poszkodowanemu przemieścić się w bezpieczne miejsce z boku trasy i wezwij GOPR - 985 (ze wszystkich telefonów), 601 100 300 (telefony komórkowe).

10. Podaj swoje dane osobowe

Gdy jesteś osobą poszkodowaną, sprawcą lub świadkiem wypadku, podaj służbom ratowniczym swoje imię, nazwisko i numer kontaktowy.


-

Bezpieczna Zima z PZU obejmuje wszystkie aktywności podejmowane tej zimy przez ubezpieczyciela na rzecz bezpieczeństwa w polskich górach. PZU wspiera między innymi kursy lawinowe, lawinowe ABC i cykl imprez „Bezpieczna Zima z GOPR", których PZU jest jednym z partnerów.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki