WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska Boeing 787 Dreamliner - NAJNOWOCZEŚNIEJSZY samolot świata na lotnisku Okęcie ZDJĘCIA, WIDEO

Boeing 787 Dreamliner - NAJNOWOCZEŚNIEJSZY samolot świata na lotnisku Okęcie ZDJĘCIA, WIDEO

24.06.2011, godz. 18:40
Boeing 787 Dreamliner
Boeing 787 Dreamliner foto: EAST NEWS

Boeing 787 Dreamliner, okrzyknięty najnowocześniejszym samolotem świata już w piątek wyląduje na warszawskim lotnisku Okęcie. Oficjalna prezentacja maszyny to tylko przedsmak tego co już w kwietniu 2012 czeka pasażerów PLL LOT. Polski przewoźnik będzie miał w swojej flocie 8 Boeingów 787 Dreamliner. Co takiego niezwykłego jest w "Liniowcu marzeń"? Inżynierowie stworzyli lekki, szybki, ekonomiczny samolot z bardzo luksusowym wnętrzem, który może zabrać na pokładzie ponad 300 pasażerów i latać na dystansie ponad 15 tys. km.

Technologia budowy Boeinga 787 Dreamlinera opiera się na wykorzystaniu kompozytów. W dużym uproszczeniu chodzi o to, że inżynierowie zastąpili ciężkie metale znacznie lżejszymi, ale równie odpornymi, włóknami węglowymi.

Systemy elektryczne i mechaniczne zostały tak przekonstruowane, aby zredukować ich ciężar. Spadek masy samolotu pozwala na zabranie większej ilości paliwa i pasażerów, dzięki czemu maszyna jest bardziej ekonomiczna. Lżejszy "Liniowiec marzeń" został nazwany najnowocześniejszym samolotem świata.

Patrz też:
Warszawa: Na lotnisku Okęcie wyląduje airbus A380 - największy samolot pasażerski świata

Oficjalna prezentacja Boeinga 787 Dreamlinera na lotnisku Warszawa Okęcie przed przekazaniem PLL LOT ośmiu maszyn pozwala już teraz zachwycać się na samolotem, który w kwietniu 2012 będzie latał w barwach polskiego przewoźnika. LOT planuje dzięki Boeingowi 787 otworzyć rejsy między Warszawą a Tokio i Pekinem.

"Liniowiec marzeń" ma trzy wersje: 787-3, 787-8, 787-9. Zależnie od wersji może zabrać od 210 do nawet 330 pasażerów. Maszyna będzie spalała aż 20 proc. mniej paliwa niż aktualnie używane samoloty o podobnej liczbie miejsc. Zainstalowano w niej nowe silniki produkcji General Electric i Rolls-Royce, które dodatkowo emitują mniej zanieczyszczeń. Poza tym poziom hałasu jest znacznie mniejszy.

Projekt 787 Dreamliner jest opóźniony o ponad dwa lata, a jego finalizacja była wielokrotnie przekładana. Pierwszy lot testowy Dreamlinera odbył się w Stanach Zjednoczonych w grudniu 2009 r. Od tego czasu odbywają się powietrzne testy maszyny.

ZOBACZ WIDEO jak Boeing 787 ląduje na Okęciu >>>

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: