WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska Chcę być Polakiem

Chcę być Polakiem

19.04.2004, godz. 00:00
Eric Alira (33 l.), czarnoskóry zwycięzca programu "Bar" (Polsat) i urzędnik ratusza w Chocianowie (Dolny Śląsk), nie może doczekać się polskiego obywatelstwa.

- Marzę o tym, żeby być Polakiem, ale moje dokumenty utknęły w Kancelarii Prezydenta RP, czekając na podpis głowy państwa - mówi Eric.

Jest urzędnikiem ratusza w Chocianowie, inspektorem do spraw kultury i oświaty, a nie może głosować w wyborach. - Większość mojej rodziny mieszka we Francji i Austrii, a nie mogę ich odwiedzać, bo jako obywatel afrykańskiego Burkina Faso muszę mieć wizę na wjazd do tych krajów. Wizę załatwia się w Afryce - wymienia Eric. - Mam w Polsce pracę, zdobyłem popularność. A w dokumentach jestem ciągle obcy - denerwuje się. Za 3 miesiące kończy mu się ważność paszportu. Po nowy musiałby jechać do Burkina Faso.

W Chocianowie mieszka od 9 lat. Stąd pochodzi jego żona, tu przyszły na świat jego dwie córeczki. Eric zdobył zaufanie władz miasta, powierzono mu odpowiedzialną pracę. I założył stowarzyszenie "Polska - Afryka", które zbliża nasz kraj i czarny kontynent. Dokumenty o nadanie obywatelstwa złożył w 2001 r. Razem z kolegą z Burkina Faso. Cała urzędnicza procedura przebiegała sprawnie, dopóki papiery nie dotarły do Kancelarii Prezydenta RP. - Kolega otrzymał obywatelstwo rok temu. A ja nie. Jak dzwonię, to ciągle słyszę, że nic nie wiadomo. Myślałem, że gdy Polska wejdzie do Unii Europejskiej, będę już mógł swobodnie podróżować z żoną - denerwuje się Eric. - Przecież płacę podatki, jestem porządnym obywatelem. Dlaczego nie mogę być Polakiem?!

Kancelario, obudź się!

Próbowaliśmy pomóc Ericowi i dowiedzieć się w Kancelarii Prezydenta, kiedy sympatyczny Afrykańczyk doczeka się naszego obywatelstwa. Niestety, Kancelaria odmówiła udzielenia "Super Expressowi" takiej odpowiedzi, zasłaniając się... ustawą o ochronie danych osobowych.

autor: Edyta Golisz zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: