Se.pl wiadomości polska CHORA KORA Jackowska cierpi! Dajcie jej MARIHUANY apeluje Kamil Sipowicz

CHORA KORA Jackowska cierpi! Dajcie jej MARIHUANY apeluje Kamil Sipowicz

17.01.2014, godz. 20:48 / aktualizacja 17.01.2014, godz. 20:48
Kamil Sipowicz: Kora cierpi! Dajcie jej marihuany!
Kora (63 l.) walczy z rakiem jajników. Ostatnio poddawana jest chemioterapii foto:

Kora (63 l.) dzielnie walczy z nowotworem. Wspiera ją w tej walce mąż Kamil Sipowicz (61 l.). Chciałby ulżyć jej w cierpieniach, dlatego zdobył się na apel do polskiego rządu, aby artystka mogła używać marihuany medycznej w leczeniu raka. W naszym kraju jest to nielegalne, ale za granicą coraz częściej dopuszcza się leki z pochodnymi konopi.

Już trzy miesiące temu Kora zniknęła z życia publicznego. Walczy z poważną chorobą - rakiem jajników. Piosenkarka przechodzi intensywne leczenie, co kilka dni pojawia się na kilka godzin w jednym z warszawskich szpitali. Na razie dobrze reaguje na podawane lekarstwa, ale Kora i jej mąż Kamil chcieliby, aby artystka leczyła się także innymi metodami.

Przeczytaj: Chora Kora przerywa milczenie. "Dziękuję za pamięć, miłość i współczucie"

- Gdyby marihuana medyczna była legalna i przepisałby ją lekarz, to Kora by ją brała. Ale w Polsce nie jest legalna, więc nie może. Nikt nie może, bo zaraz zjawi się policja. Jesteśmy za legalizacją marihuany medycznej. Apelujemy do rządu, do Tuska i Arłukowicza o rozsądek i miłosierdzie, żeby zalegalizowali medyczną marihuanę, tak jak to jest w Stanach - mówi jasno Sipowicz w rozmowie z "Super Expressem".

- Marihuana pomaga na wiele chorób. Na jaskrę, przeciwko wymiotom, na parkinsona, w bólach związanych np. z chorobą nowotworową, przy stwardnieniu rozsianym, przy leczeniu depresji. Zresztą hodowcy marihuany medycznej hodują różne szczepy i każda roślina jest na inną chorobę. Już w starożytnym Izraelu za życia Jezusa robiono lecznicze inhalacje, wtedy były opium i konopie - dodaje filozof i artysta.

Dziś marihuana lecznicza jest dostępna na receptę w Czechach, Austrii, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Finlandii, Niemczech, Holandii i w USA. Władze stanu New Jersey w 2013 roku zezwoliły nawet na sprzedaż marihuany leczniczej dzieciom.

Zobacz więcej: Kora CHORA NA RAKA : W szpitalu walczy ze śmiertelną chorobą [ZDJĘCIA]

- Kannabinoidy (związki chemiczne zawarte m.in. w marihuanie - red.) są w Polsce w badaniach klinicznych i dopiero po zarejestrowaniu i wprowadzeniu na listę leków mogłyby być stosowane pod ścisłym nadzorem lekarza. Mamy doniesienia, że te leki są skuteczne w leczeniu bólu nowotworowego - tłumaczy nam lek. med. Beata Stypuła-Ciuba z poradni leczenia bólu Centrum Onkologii w Warszawie.

Źródło: Marta Kawczyńska

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: