WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska CHORA KORA Jackowska cierpi! Dajcie jej MARIHUANY apeluje Kamil Sipowicz

CHORA KORA Jackowska cierpi! Dajcie jej MARIHUANY apeluje Kamil Sipowicz

17.01.2014, godz. 20:48
Kamil Sipowicz: Kora cierpi! Dajcie jej marihuany!
Kora (63 l.) walczy z rakiem jajników. Ostatnio poddawana jest chemioterapii foto:

Kora (63 l.) dzielnie walczy z nowotworem. Wspiera ją w tej walce mąż Kamil Sipowicz (61 l.). Chciałby ulżyć jej w cierpieniach, dlatego zdobył się na apel do polskiego rządu, aby artystka mogła używać marihuany medycznej w leczeniu raka. W naszym kraju jest to nielegalne, ale za granicą coraz częściej dopuszcza się leki z pochodnymi konopi.

Już trzy miesiące temu Kora zniknęła z życia publicznego. Walczy z poważną chorobą - rakiem jajników. Piosenkarka przechodzi intensywne leczenie, co kilka dni pojawia się na kilka godzin w jednym z warszawskich szpitali. Na razie dobrze reaguje na podawane lekarstwa, ale Kora i jej mąż Kamil chcieliby, aby artystka leczyła się także innymi metodami.

Przeczytaj: Chora Kora przerywa milczenie. "Dziękuję za pamięć, miłość i współczucie"

- Gdyby marihuana medyczna była legalna i przepisałby ją lekarz, to Kora by ją brała. Ale w Polsce nie jest legalna, więc nie może. Nikt nie może, bo zaraz zjawi się policja. Jesteśmy za legalizacją marihuany medycznej. Apelujemy do rządu, do Tuska i Arłukowicza o rozsądek i miłosierdzie, żeby zalegalizowali medyczną marihuanę, tak jak to jest w Stanach - mówi jasno Sipowicz w rozmowie z "Super Expressem".

- Marihuana pomaga na wiele chorób. Na jaskrę, przeciwko wymiotom, na parkinsona, w bólach związanych np. z chorobą nowotworową, przy stwardnieniu rozsianym, przy leczeniu depresji. Zresztą hodowcy marihuany medycznej hodują różne szczepy i każda roślina jest na inną chorobę. Już w starożytnym Izraelu za życia Jezusa robiono lecznicze inhalacje, wtedy były opium i konopie - dodaje filozof i artysta.

Dziś marihuana lecznicza jest dostępna na receptę w Czechach, Austrii, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Finlandii, Niemczech, Holandii i w USA. Władze stanu New Jersey w 2013 roku zezwoliły nawet na sprzedaż marihuany leczniczej dzieciom.

Zobacz więcej: Kora CHORA NA RAKA : W szpitalu walczy ze śmiertelną chorobą [ZDJĘCIA]

- Kannabinoidy (związki chemiczne zawarte m.in. w marihuanie - red.) są w Polsce w badaniach klinicznych i dopiero po zarejestrowaniu i wprowadzeniu na listę leków mogłyby być stosowane pod ścisłym nadzorem lekarza. Mamy doniesienia, że te leki są skuteczne w leczeniu bólu nowotworowego - tłumaczy nam lek. med. Beata Stypuła-Ciuba z poradni leczenia bólu Centrum Onkologii w Warszawie.

Źródło: Marta Kawczyńska
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: