WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska Choroba bostońska: BOSTONKA, gorączka bostońska, wirus bostoński ATAKUJE CORAZ CZĘŚCIEJ

Choroba bostońska: BOSTONKA, gorączka bostońska, wirus bostoński ATAKUJE CORAZ CZĘŚCIEJ

19.11.2012, godz. 12:24
Warszawa: Lekarz dostał zawału przez oszusta
foto:

Wirus bostoński atakuje coraz częściej w Polsce, a lekarze nie zawsze są w stanie rozpoznać chorobę od razu. Czym objawia się bostonka? Przede wszystkim wysoką gorączką w pierwszej fazie choroby. I na tym etapie jest najczęściej mylona z anginą!

Wirus bostoński rozpanoszył się w Polsce na dobre. Choruje coraz więcej dzieci, a lekarze nie zawsze są w stanie rozpoznać chorobę od razu. Przygotowaliśmy więc dla Was kompendium wiedzy. Co powinniście wiedzieć o chorobie?

Kto może zachorować na bostonkę?

Przede wszystkim dzieci w wieku od 3 do 10 lat.

Czym objawia się zarażenie wirusem bostońskim?

Na początku choroby występuje bardzo wysoka gorączka. Sięga ona nawet do 39 stopni, ale łatwo ją zbić lekami przeciwgorączkowymi. Występuje także obrzęk w jamie ustnej, stąd lekarze łatwo mogą pomylić bostonkę z anginą. Warto o tym pamiętać, by niepotrzebnie nie faszerować dziecka antybiotykami. Jeśli dziecko miało kontakt z innymi chorymi na bostonkę - wspomnijmy o tym pediatrze.

W kolejnej fazie choroby występuje wysypka na dłoniach, rączkach, stopach, nogach, a także w jamie ustnej. Wysypka może często przeradzać się w pęcherze i owrzodzenia, dlatego należy wypryski smarować maścią antybiotykową przypisaną prze lekarza.

Kiedy choroba bostońska się kończy?

Bostonkę wywołują wirusy z grupy Coxsckie, a choroba, jak każda wirusowa powinna być leczona objawowo - na gorączkę podajemy leki ją zbijające, smarujemy pęcherze maścią. Choroba ustępuje sama po 7 dniach.

Gdzie można się zarazić bostonką?

Chorobą bostońską najłatwiej zarazić się w wielkich skupiskach ludzi - w przypadku dzieci najczęściej dochodzi do zarażenia w przedszkolu, podczas zabaw na dworze z innymi dziećmi, na zajęciach pozalekcyjnych.

Czy bostonka zagraża życiu?

Choroba bostońska jest zaraźliwa, ale nie groźna! Ustępuje sama po 7 dniach. Początkowe objawy choroby sprawiają, że często jest mylona z anginą, zaś pojawienie się wysypki może spowodować jej pomylenie z ospą.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: