WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska Po pierwszych ekshumacjach wciąż nie ma dowodów na zamach

Po pierwszych ekshumacjach wciąż nie ma dowodów na zamach

19.11.2016, godz. 02:00
Ekshumacja prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Marii Kaczyńskiej  na Wawelu
Ekshumacja prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Marii Kaczyńskiej na Wawelu foto: Łukasz Gągulski/Super Express

Za nami pierwsze ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej. Do tej pory biegli przebadali ciała pary prezydenckiej - Lecha (?61 l.) i Marii (?68 l.) Kaczyńskich. Wstępne informacje o wynikach sekcji wskazują na przyczyny śmierci powstałe wskutek katastrofy komunikacyjnej, a nie wybuchu bomby!

Śmierć prezydenta i pierwszej damy miały spowodować ciężkie obrażenia wielu narządów wewnętrznych, połamane kości i poważne uszkodzenia głowy. Są to urazy, które powstają w trakcie katastrof komunikacyjnych - poinformowało RMF FM. Wyniki badań przeczą zatem hipotezom, o jakich mówił Antoni Macierewicz (68 l.) w wywiadzie dla "wSieci" w 2013 r. - Katastrofa w Smoleńsku była prawdopodobnie skutkiem zamachu, a nie awarii, i świadczą o tym wszystkie znane nam fakty - stwierdził wtedy obecny szef MON. - Taki wynik sekcji zwłok oznacza, że śmierć nastąpiła w wyniku katastrofy. Przy zderzeniu obiektu rozpędzonego do kilkuset kilometrów na godzinę występują przeciążenia, które niszczą całkowicie strukturę organizmu. Ciało po prostu się rozpada - mówi nam Wojciech Łuczak, ekspert w dziedzinie lotnictwa wojskowego.

Decyzję o ekshumacjach ponownie krytykuje opozycja. - Mamy opinie ekspertów. Pan Macierewicz już dawno wszystkie te naukowe dowody powinien przyjąć do wiadomości. Pan minister wykorzystuje katastrofę smoleńską do kreowania własnej pozycji politycznej - mówi nam Borys Budka (38 l.) z PO, były minister sprawiedliwości.

Do analiz z ciała prezydenta Lecha Kaczyńskiego pobrano ok. 40 próbek. Biegli na wydanie pełnej ekspertyzy mają cztery miesiące. W piątek wieczorem na Wawelu odbył się pogrzeb pary prezydenckiej. W prywatnej ceremonii udział wzięli - najbliższa rodzina oraz najważniejsi politycy PiS. Dla Lecha i Marii Kaczyńskich wykonano nowy sarkofag z białego karraryjskiego marmuru.

Zobacz: Ojciec Rydzyk dostał kolejną nagrodę. Tym razem od... kolejarzy

Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: