WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska Cieszę się, że przyjechałem do kraju Jana Pawła II

Cieszę się, że przyjechałem do kraju Jana Pawła II

28.07.2016, godz. 04:00
PAPIEŻ DOJEŻDŻA NA WAWEL.
foto: AP

Na ten moment czekali wszyscy. Wczoraj po południu na polskiej ziemi pojawił się papież Franciszek (80 l.). Do niedzieli będzie się spotykał i modlił z pielgrzymami, którzy przybyli na Światowe Dni Młodzieży. - Po raz pierwszy odwiedzam Europę Środkowo-Wschodnią i cieszę się, że rozpoczynam od Polski, której synem był niezapomniany św. Jan Paweł II - powiedział podczas oficjalnej ceremonii powitania Ojciec Święty.

Samolot włoskich linii lotniczych Alitalia A321 z papieżem Franciszkiem na pokładzie wylądował o godz. 15.50 na lotnisku im. św. Jana Pawła II w Krakowie-Balicach. Na Ojca Świętego czekali m.in. prezydent Andrzej Duda (44 l.) z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą (44 l.) i kard. Stanisławem Dziwiszem (77 l.). W Balicach zgromadzili się też przedstawiciele władz z premier Beatą Szydło na czele, biskupi oraz pielgrzymi, którzy wiwatowali, śpiewali i radowali się z przyjazdu papieża. Wyjeżdżając z lotniska, Franciszek przez okno samochodu błogosławił wiernych i ucałował małą dziewczynkę. Uwagę przykuł samochód, do którego wsiadł. To granatowy volkswagen golf z najprostszym wyposażeniem. Papież podczas ŚDM będzie miał do dyspozycji cztery takie golfy. Jeden z nich ma później trafić na aukcję charytatywną. Uzyskane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup mobilnej kliniki dla uchodźców z Syrii, przebywających w obozach w Libanie.

W drodze na Wawel, na krakowskim Salwatorze, Franciszek zmienił golfa na papamobile. Mógł z niego swobodnie pozdrawiać wiernych, którzy tłumnie zapełnili ulice miasta. Papamobile to perłowy isuzu D-Max, ważący blisko 3 tony. Ma podwójną kabinę, fotel z białej skóry i jest ozdobiony papieskim herbem. Całość zamyka szklany dach, który ma chronić papieża przed deszczem.

Na Wawelu oficjalne powitanie rozpoczął prezydent Andrzej Duda. - To spotkanie to uczta duchowa - mówił. - Jest mi tym bardziej miło powitać w mieście Jana Pawła II, pomysłodawcy Światowych Dni Młodzieży, w stolicy historycznych królów - dodał.

Papież w swym przemówieniu też odniósł się do silnej więzi Krakowa z Janem Pawłem II. Dodał też, że to jego pierwsza wizyta w Europie Środkowo-Wschodniej. - Cieszę się, że tę wizytę zaczynam właśnie od Polski - mówił. Oprócz tego poruszył ważne, bieżące sprawy. - Trzeba zidentyfikować przyczyny emigracji z Polski, ułatwiając powrót osobom, które chcą wrócić. Jednocześnie potrzebna jest gotowość przyjęcia ludzi uciekających od wojen i głodu - podkreślał. Poruszył też temat rodziny i aborcji. - Życie musi być zawsze przyjęte i chronione, od poczęcia aż do naturalnej śmierci, i wszyscy jesteśmy powołani, aby je szanować i troszczyć się o nie - mówił.

Później Franciszek spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą, a następnie z biskupami. Wieczorem pojawił się w oknie papieskim na ul. Franciszkańskiej 3, gdzie już od rana czekali na niego pielgrzymi.

Zobacz: Kempa chciała zabrać papieża do krypty na Wawelu

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: