WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polska Co dalej z budową autostrady A2? Chińczycy stawiają NOWE WARUNKI. Czy GDDKiA zgodzi się na propozycje firmy COVEC?

Co dalej z budową autostrady A2? Chińczycy stawiają NOWE WARUNKI. Czy GDDKiA zgodzi się na propozycje firmy COVEC?

10.06.2011, godz. 14:58
autostrada, budowa, droga
foto: EAST NEWS

Chińczycy wybudują autostradę A2, ale za wyższą cenę?! W czwartek późnym wieczorem zakończyły się wstępne rozmowy przedstawicieli GDDKiA i konsorcjum COVEC, które przed kilkoma dniami uprzedziło o zamiarze rezygnacji z budowy dwóch odcinków autostrady A2 Stryków - Konotopa. Wycofanie się Chińczyków z placu budowy może spowodować, że autostrada łącząca Poznań z Warszawą będzie nieprzejezdna na Euro 2012. Firma COVEC postawiła nowe warunki i teraz od GDDKiA zależt czy inwestycja zostanie dokończona przez Chińczyków.

Wiceszef Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Andrzej Maciejewski na specjalnie zwołanej w czwartek tuż przed północą konferencji prasowej powiadomił o rezultatach negocjacji z Chińczykami. Co ustalono w sprawie budowy dwóch odcinków autostrady A2? Czy konsorcjum COVEC dokończy budowę 50 km jednej z kluczowych dróg na Euro 2012?

Okazuje się, że żadne ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły. Przedstawiciele chińskiej firmy zaproponowali NOWE WARUNKI kontynuacji prac. GDDKiA ma do poniedziałku czas, by zgodzić się lub odrzucić ich propozycje.

Przeczytaj koniecznie:
Chińczycy nie chcą budować A2 między Strykowem a Konotopą. NIE BĘDZIE 50 km odcinka autostrady

O jakich WARUNKACH mowa? Proponowane zmiany dotyczą zakresu prac i ceny. Maciejewski nie chciał ujawnić czy Chińczycy zażądali więcej za dokończenie budowy niż przewidziano w wygranej przez nich ofercie przetargowej. - Te warunki finansowe mają, zdaniem konsorcjum, doprowadzić do tego, że będzie przyspieszona budowa autostrady A2, że będzie dotrzymany termin kontraktowy- wyjaśnił wiceszef GDDKiA.

Co się stanie jeśli jednak warunki Chińczyków okażą się niemożliwe do spełnienia. GDDKiA będzie musiała jak najszybciej znaleźć nowego wykonawcę. Niewykluczone, że dwa odcinki A2 wybuduje któraś z firm, która buduje pozostałe odcinki autostrady: Strabag (17,6 km), Mostostal Warszawa (16,9 km) lub Budimex (7,1 km).

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: