WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polska Czego nie można robić w kościele? Jest INSTRUKCJA

Czego nie można robić w kościele? Jest INSTRUKCJA

31.10.2016, godz. 16:10
Kościół
foto: SHUTTERSTOCK

Jeśli ktoś myślał, że to w jaki sposób siedzi w kościele jest bez znaczenia, to grubo się mylił. Jedna z białostockich parafii wydała specjalną instrukcję dotyczącą postawy w kościele. Z niej wierni mogą się dowiedzieć, jak trzymać nogi siedząc i w jakiej odległości od konfesjonału można stać.

Na stronach parafii św. Wojciecha w Białymstoku można było znaleźć ciekawy dokument - instrukcję zatytułowaną: "Postawy podczas Mszy św.". Instrukcja zawierała dokładny opis tego, jaką postawę należy w czasie mszy, a jaka jest absolutnie wykluczona. I tak np. wszyscy wierni, mężczyźni i kobiety, nie powinni szeroko rozstawiać nóg. Szczególnie dotyczy to kobiet, a oznacza, że ktoś zachowuje się prostacko, nieelegancko i lekceważąco, ale bywa, że i wulgarnie. Nie można też siedzieć w pozycji półleżącej, stawiać stóp na klęcznikach (bo można je pobrudzić, a później ktoś klęknie i sam się pobrudzi), czy opierać się o ściany i filary, a także by nie stawać zbyt blisko konfesjonału. Instrukcja zaleca: - Powinniśmy zatem siedzieć w taki sposób, by znamionowało to powagę i szacunek dla miejsca i osób.

Jak w takim razie należy siedzieć albo stać, żeby było poprawnie? Nogi powinny być złączone, stopy oparte o podłogę, bez skrzyżowanych nóg, czy z nogą założoną na nogę, bo to postawa luzacka. Jeśli stoimy to nie kiwajmy się, nie kręćmy, nie przestępujmy z nogi na nogę. Stójmy prosto, nie rozglądajmy się, zachowujmy powagę i spokój. Jeśli zaś chodzi o ręce to najlepiej mieć je opuszczone wzdłuż ciała. Broń boże  żeby były skrzyżowane, czy splecione z tyłu.

TU CAŁA INSTRUKCJA

Zdaniem autora instrukcji największą uwagę księży zwracają osoby z pierwszych ławek, więc na nich spoczywa obowiązek dobrego zachowania w kościele i dawanie przykładu właściwą postawą: - To na nich są zmuszeni patrzeć księża, którzy znajdują się przy ołtarzu i są zwróceni twarzą do wiernych. Kobieta siedząca w pierwszej ławce ubrana w krótką sukienkę czy spódnicę rozstawiająca nogi czy zakładająca nogę na nogę przeszkadza swym widokiem osobom będącym przy ołtarzu w spełnianiu ich posługi i daje im też w ten sposób wyraz swojego lekceważenia i nonszalancji, czytamy na wojciech.bialystok.pl.

W ławce nie należy kłaść obok siebie parasolek, torebek czy rękawiczek, bo wtedy zabieramy miejsce do siedzenia dla innych, a powinniśmy zsuwać się, by inni mogli usiąść.

Zobacz: Marta Kaczyńska zabrała głos ws. EKSHUMACJI smoleńskich

Źródło: Estera Prugar
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: