WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska Dramat pana Jerzego ze Strzeżenic: Unia każe mi zabić świnki

Dramat pana Jerzego ze Strzeżenic: Unia każe mi zabić świnki

29.06.2017, godz. 02:00
Unia każe mi zabić świnki!
Przez przepisy unijne, zakazujące karmienia trzody chlewnej zlewkami, rolnik ze Strzeżenic musi zabić 40. świń foto: DOMIN/SUPER EXPRESS

Jerzy Jaworski (63 l.) ze Strzeżenic (woj. zachodniopomorskie) jest zrozpaczony. Musi uśmiercić 13 świń, w tym cztery prośne, oraz 27 warchlaków. - Kazali mi to zrobić, bo karmię je zlewkami, a tego ponoć zabraniają unijne przepisy. To przecież barbarzyństwo! - pomstuje hodowca.

Pan Jerzy zajmuje się trzodą chlewną od 30 lat i zawsze karmił swoje zwierzęta zlewkami. - Nikt mi nie mówił, że tak nie wolno. Ale też nikt mięsem z moich świń się nie zatruł, nikt nie skarżył się na jego zły smak. Wręcz przeciwnie, wszystkim odpowiadało. A teraz co, jest niedobre, bo tak się podoba jakimś urzędnikom?! - denerwuje się Jaworski. Nie wyobraża sobie pustej chlewni, a wybicie stada świń, w tym prośnych macior, uważa za barbarzyństwo. - Płakać się chce. Normalnie tylko się samemu powiesić - mówi z rozpaczą.

Marek Kubica, powiatowy lekarz weterynarii w Koszalinie, przyznaje, że decyzję o zabiciu świń pana Jerzego wydał, bo musiał. - Wymagają tego ode mnie unijne przepisy z 2014 roku. Świń nie wolno karmić zlewkami, bo spożywanie takiego mięsa grozi chorobą Creutzfeldta-Jakoba, czyli gąbczastym zwyrodnieniem mózgu, śmiertelnie groźnym dla ludzi - tłumaczy

Pana Jaworskiego to nie przekonuje. - Opiekuję się moimi zwierzętami najlepiej, jak potrafię. Dbam o nie, o ich zdrowie. Są pod stałą kontrolą miejscowego weterynarza. Nigdy nie było zastrzeżeń, dopiero jak przyszła kontrola z powiatu, to wszystko jest źle. Ja tego nie rozumiem! - mówi Jaworski. Dodaje, że zlewki brał m.in. z policyjnego ośrodka wczasowego, chociaż jego administratorzy kategorycznie temu zaprzeczają.

ZOBACZ: Były lider KOD Mateusz K. i skarbnik Piotr C. z poważnymi zarzutami od prokuratury!

Źródło: X-NEWS
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: