WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polska Dramat pani Ani z Poznania: Choroba mamy uwięziła nas w domu

Dramat pani Ani z Poznania: Choroba mamy uwięziła nas w domu

23.07.2016, godz. 05:00
Choroba mamy uwięziła nas w domu
foto:

Chociaż nigdy nie popełniły żadnego przestępstwa, żyją jak w więzieniu. To jednak nie sąd wydał na nie wyrok, ale choroba. Podstępny Parkinson, który dzień po dniu zabiera nie tylko zdrowie, ale całą radość życia. - Żeby wydostać się z tego zamknięcia, muszę zebrać dla mamy pieniądze na leczenie nierefundowaną apomorfiną - mówi Anna Herda, córka pani Stanisławy (66 l.), która czuwa przy schorowanej matce dzień i noc.

- Z każdym rokiem z czymś trzeba się pożegnać i o czymś zapomnieć - na początku o utrzymaniu szklanki trzęsącymi się rękoma, później o samodzielnym wyjściu z wanny, a jeszcze późnej o podniesieniu się z łóżka, chodzeniu, swobodnym mówieniu, oddychaniu i połykaniu - opowiada pani Ania.

Dlatego chociaż pani Stanisława jest dorosła, to trzeba się nią opiekować jak bezbronnym niemowlakiem.

A jeszcze kilka lat temu nic nie wskazywało, że rozwój choroby będzie tak postępować. Kobieta wulkan energii, towarzyska i rozrywkowa, z miesiąca na miesiąc jakby gasła. Mimo intensywnego leczenia nie było poprawy. - Próbowaliśmy kombinacji wszelkiego rodzaju farmaceutyków, jednak te starania nie przynosiły już pożądanego efektu - mówi pani Ania.

Zobacz: Zaginięcie Ewy Tylman z Poznania jak zaginięcie Iwony Wieczorek? Co łączy obie sprawy?

Realną szansą na zahamowanie choroby jest bardzo drogie leczenie. Trzy do sześciu tysięcy złotych miesięcznie! Lek - apomorfina - nie jest refundowany. - Polska jest praktycznie jedynym krajem, w którym chorzy na zaawansowanego Parkinsona są skazani na inwalidztwo i całkowitą zależność od opiekuna. W pozostałych krajach UE leczenie apomorfiną jest refundowane - mówi pani Anna i apeluje o pomoc w zbiórce pieniędzy.

- Tylko dzięki temu lekowi wyjdziemy z domu i przestaniemy być jego więźniem - mówi z nadzieją w głosie kobieta.

POMÓŻ! Pieniądze można wysłać na konto Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Słoneczko", 77-400 Złotów ul. Stawnica 33A, numer konta: 89 8944 0003 0000 2088 2000 0010 Z dopiskiem: 106/H, Herda Stanisława - darowizna

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: