WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polska Dyżurni ruchu skazani za katastrofę w Szczekocinach

Dyżurni ruchu skazani za katastrofę w Szczekocinach

16.07.2016, godz. 05:00
proces Szczękociny katastrofa kolejowa
proces Szczękociny katastrofa kolejowa foto: Super Express

Cztery lata więzienia dla Andrzeja N. (61 l.), 2,5 roku dla Jolanty S. (49 l.). Taki wyrok zapadł wczoraj w częstochowskim sądzie okręgowym w procesie dyżurnych ruchu, którzy w marcu 2012 r. doprowadzili do czołowego zderzenia dwóch pociągów pod Szczekocinami (woj. śląskie). W masakrze na torach zginęło 16 osób, a 170 zostało rannych.

To była jedna z największych katastrof kolejowych w Polsce. Można było jej uniknąć, bo szlak kolejowy wyposażony był w nowoczesne systemy bezpieczeństwa. Zawiedli jednak ludzie. Nocą 3 marca 2012 r. po tym samym torze w miejscowości Chałupki pod Szczekocinami niedaleko Zawiercia pędziły naprzeciw siebie dwa pociągi - "Matejko" oraz "Brzechwa". Dlaczego? Bo Andrzej N., dyżurny ruchu z posterunku w Starzynach, nie przestawił zwrotnicy, a Jolanta S. z posterunku w Sprowie nie skorygowała tego błędu.

Śledztwo w sprawie masakry na torach, w której zginęło 16 osób, a 170 zostało rannych, trwało trzy lata, a sądowy proces kolejarzy - półtora roku. Ujawnił serię tragicznych pomyłek, a nawet niechlujstwo dyżurnych ruchu. Wczoraj sędzia Jarosław Poch wskazał głównego winowajcę. - To Andrzej N. wysłał pociąg na tor, którym miał nadjechać inny pociąg, potem zaniechał jego obserwacji na swoim pulpicie - wyliczał. Z kolei Jolanta S. nie miała wymaganej autoryzacji do pracy na nowoczesnym sprzęcie, a na jej posterunku brakowało wielu niezbędnych dokumentów. Wyrok 4 lat więzienia dla Andrzeja N. i 2,5 roku dla Jolanty S. nie jest prawomocny.

Zobacz: Zamach w Nicei. Wśród ofiar są dwie Polki!

Źródło: RIA NOVOSTI
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: