WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska Dzień Wszystkich Świętych 2016 [MODLITWY ZA ZMARŁYCH]

Dzień Wszystkich Świętych 2016 [MODLITWY ZA ZMARŁYCH]

30.10.2016, godz. 14:30
Zakonnica, różaniec, modlitwa
foto: EAST NEWS

1 listopada to dzień, w którym odwiedzamy groby bliskich, stroimy je kwiatami oraz zniczami i modlimy się za zmarłych. To dzień pełen refleksji i zadumy. Dzień, którego nie spędzamy na hucznych imprezach, w kawiarniach, ani klubach, tylko wędrujemy na groby najbliższych, żeby spędzić chwilę na wspomnieniach i modlitwie za ich spokój.

W codziennym pędzie często zapominamy odwiedzić groby naszych bliskich. Brakuje nam czasu, żeby poświęcić chwilę refleksjom. Jednak jest jeden dzień w roku, który zmusza nas do zatrzymania się na chwilę, pójścia na cmentarz i modlitwy za tych, których nie ma już wśród nas. 1 listopada tłumnie wędrujemy na wszystkie cmentarze, które tego dnia nabierają kolorów od palących się zniczy i kwiatów. To właśnie wtedy mamy okazję, żeby pomodlić się za bliskie nam osoby, których już nie ma wśród nas. Niektórzy idą i bez modlitwy wolą porozmawiać bezpośrednio ze zmarłym. Inni recytują formułki, wierząc, że w ten sposób wyrażą tęsknotę i pomogą duszy spoczywać w spokoju. Oto kilka takich przykładowych modlitw.

Modlitwy za zmarłych

Panie, nakłoń Twego ucha ku naszym prośbom, gdy w pokorze błagamy Twego miłosierdzia; przyjmij duszę sługi Twego, której kazałeś opuścić tę ziemię, do krainy światła i pokoju i przyłącz ją do grona Twych wybranych. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Panie, Boże Wszechmogący, błagam Cię przez Najświętsze Ciało i Krew Twego Boskiego Syna, Jezusa Chrystusa, które w noc przed męką dał jako pokarm i napój swym umiłowanym Apostołom i przekazał Kościołowi świętemu na wieczną Ofiarę i życiodajny Pokarm dla wiernych, racz wybawić dusze z czyśćca, a szczególnie tę, która miała największe nabożeństwo do tej Tajemnicy Miłości, by mogła chwalić Cię razem z Twoim Synem i Duchem Świętym w chwale Twojej na wieki. Amen.

O Jezu miłosierny, rozciągnięty na krzyżu, wspomnij na naszą godzinę śmierci! O najmiłosierniejsze Serce Jezusa, otwarte włócznią, ukryj mnie w ostatnią śmierci godzinę! O Krwi i Wodo, która wytrysłaś z Serca Jezusowego jako zdrój niezgłębionego miłosierdzia dla mnie w mojej śmierci godzinie! Jezu konający, zakładzie miłosierdzia, złagódź gniew Boży w mojej śmierci godzinie (Dz. 813).

Panie, Boże Wszechmogący, ufając Twemu wielkiemu Miłosierdziu zanoszę do Ciebie moją pokorną modlitwę: wyzwól duszę Twego sługi (Twojej służebnicy) od wszystkich grzechów i kar na nie. Niech święci Aniołowie jak najprędzej zaprowadzą ją z ciemności do wiekuistego światła, z karania do wiecznych radości. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Zobacz też: Wszystkich Świętych 2016. Czekają nas gigantyczne korki! RELACJA NA ŻYWO

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: