WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska Dziesięć najchętniej odwiedzanych zamków w Czechach

Dziesięć najchętniej odwiedzanych zamków w Czechach

09.06.2017, godz. 12:09
Dziesięć najchętniej odwiedzanych zamków w Czechach
Kromeriz Pałac Arcybiskupi foto:

W Czechach znajdziemy ponad 200 zamków i pałaców otwartych dla zwiedzających. Niektóre oferują także zakwaterowanie. W nadchodzącym sezonie zabytkowe obiekty szykują wiele niespodzianek – nowe trasy zwiedzania, wystawy, otwarcie pomieszczeń niedostępnych do tej pory dla publiczności.

W roku 2016 najchętniej odwiedzanym czeskim zamkiem był zamek w Czeskim Krumlovie. W ubiegłym roku przybyło tu aż 426 tysięcy turystów. Drugie i trzecie miejsce zajęły kolejno pałace Lednice i Hluboka.

Zamek Czeski Krumlov na południu Czech w kwietniu udostępnił dla zwiedzających nowe ekspozycje w Muzeum Zamkowym, a także renesansowe i barokowe apartamenty i ogród. Muzeum mieści się w tak zwanym Zameczku, stojącym na drugim dziedzińcu, jednej z najstarszych i najcenniejszych budowli kompleksu zamkowego. Znajdziemy tu setki eksponatów, między innymi przedmioty codziennego użytku, jak na przykład zabytkowe lampy czy piece kaflowe. Zwiedzimy zbrojownię, mennicę, skarbiec z cennymi przedmiotami kultu, między innymi z relikwiami św. Reparaty, kinematograf, obejrzymy model zamku prezentujący jego wygląd z połowy XVI wieku.

Pałac w Lednicy, który odwiedziło w zeszłym roku 411 tysięcy osób, na początku kwietnia zainaugurował sezon i udostępnił wszystkie trasy zwiedzania. W tym roku na turystów czekają także odnowione orientalne wnętrza Minaretu stojącego w parku pałacowym.

Do pałacu Hluboka nad Wełtawą przybyło w ubiegłym roku 293 tysiące osób. W tym sezonie na gości czeka niespodzianka – nowa trasa wycieczkowa. Hluboka należy do najpiękniejszych czeskich pałaców. Inspiracją dla koronkowej, romantycznej budowli była architektura angielskiego zamku królewskiego Windsor. Ze względu na swój urok, jest ulubionym celem turystów a także filmowców, którzy chętnie wykorzystują bajkowy pałac do nagrywania filmów dla dzieci.

Kolejnymi, najczęściej odwiedzanymi przez turystów obiektami były zamek Karlštejn, pałac Arcybiskupi w Kroměřížu, zamek Konopiště i pałac Valtice, który odnotował niemal trzykrotny wzrost turystów, w porównianiu z rokiem 2015. Ostatnie trzy miejsca spośród zwycięskiej dziesiątki należą do zamków, które często pojawiają się w czeskich bajkach filmowych: Pernštejn, Bouzov i Sychrov.

Więcej informacji: www.czechtourism.com

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: