WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
www.se.pl - Wiadomości, Polityka, Sport.pl wiadomości polska Dziś nie zaśniesz przez Superksiężyc

Dziś nie zaśniesz przez Superksiężyc

14.11.2016, godz. 05:00
Superksiężyc. Pełnia księżyca 14.11.2016
Superksiężyc. Pełnia księżyca 14.11.2016 foto: EAST NEWS

Tej nocy widok Księżyca będzie zachwycający. Ostatni raz takie zjawisko, kiedy nasz satelita był w pełni i tak blisko Ziemi, miało miejsce... w 1948 roku. - Dziś Księżyc będzie nawet o 15 proc. większy niż zwykle, a do tego aż o 30 proc. jaśniejszy - wyjaśnia Piotr Brych, redaktor naczelny miesięcznika "Astronomia".

Nie trzeba używać specjalistycznych urządzeń, aby oglądać superpełnię. Wystarczy gołe oko! Oczywiście obserwacja przez lunetę czy teleskop dostępny on-line jeszcze spotęguje doznania. - Można też zrobić zdjęcia dzisiaj i za kilka dni. Gdy porównamy fotografie np. na ekranie komputera, będzie doskonale widać, jak duża jest różnica w wielkości Księżyca - podpowiada ekspert.

Ziemski satelita najlepiej widoczny będzie o północy, kiedy jest najwyżej. - Wtedy w obserwacji nie przeszkodzi nam smog, dymy czy różne opary - mówi Piotr Brych.

Co to znaczy, że Księżyc będzie dzisiaj najbliżej Ziemi? Od naszej planety będzie go dzieliła odległość dokładnie 356 507 kilometrów. - Przykładowo 27 listopada odległość będzie wynosiła aż 406 000 kilometrów - wyjaśnia ekspert i dodaje, że średnia odległość Księżyca od Ziemi wynosi 384 000 kilometrów.

Superpełnia ma jednak swoje ciemniejsze strony. - Zawsze gdy Księżyc jest w pełni, cierpię na bezsenność. To co czeka mnie przy superpełni?! - martwi się Marta Lubańska (23 l.), studentka z Wrocławia.

Zobacz także: Częstochowa: Ukraińcy i Polacy pobili się w kolejce do sklepu. Są ranni

Źródło: Super Express TV
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: