WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polska Ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej. Co na to Kościół?

Ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej. Co na to Kościół?

03.11.2016, godz. 11:56
Ekshumacje
foto: AP

Ekshumacja ofiar katastrofy smoleńskiej to temat, który od samego początku podzielił rodziny tragicznie zmarłej elity kraju. 17 rodzin sprzeciwia się decyzji prokuratury, przeciwni ekshumacjom ofiar kastastrofy smoleńskiej jest również 69% Polaków - tak wynika z sondażu przeprowadzonego dla TVN24. Głos w sprawie ekshumacji katastrofy smoleńskiej postanowił zabrać również Kościół. Co w tej sprawie uważają duchowni?

Ekshumacje ofiar kastastrofy smoleńskiej mają się rozpocząć 14 listopada. To właśnie wtedy śledczy mają przebadać ciała Lecha i Marii Kaczyńskich, którzy spoczywają na Wawelu. Wcześniej zgodził się na to Jarosław Kaczyński. Według Pawła Deresza, wdowca po posłance Jolancie Szymanek-Deresz, następne ekshumacje mają się odbywać zgodnie z alfabetem. Jeśli okaże się, że faktycznie ekshumacje będą przeprowadzane według nazwisk alfabetycznie to w następnej kolejności, po parze prezydenckiej, powinny być zbadane ciała: Joanna Agacka-Indecka (Przewodnicząca Naczelnej Rady Adwokackiej), Ewa Bąkowska (wnuczka gen, drygady Mieczysława Smorawińskiego), gen. Andrzej Błasik (dowódca Sił Powietrznych RP).

Głos w sprawie ekshumacji katastrofy smoleńskiej postanowili zabrać również duchowni. - Należy stwierdzić, iż jedyną przyczyną, dla której ekshumacja ofiar katastrofy smoleńskiej byłaby moralnie usprawiedliwiona, może być wyraźna i obiektywna potrzeba wynikająca z dążenia do poznania prawdy, przy jednoczesnym braku możliwości zastąpienia tej czynności innymi środkami dowodowymi. Trzeba też przypomnieć, iż bezpośrednio po katastrofie nie przeprowadzono w Polsce sekcji zwłok żadnej z ofiar a przeprowadzone do tej pory ekshumacje wykazały nieprawidłowości dotyczące pochówku kilku ciał - czytamy na stronie Konferencji Episkopatu Polski.

Zobacz: Marta Kaczyńska zabrała głos ws. EKSHUMACJI smoleńskich

Z sondażu przeprowadzonego dla TVN24 wynika, że 69% Polaków sprzeciwia się ekshumacjom ofiar katastrofy. Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

Źródło: TVN24/x-news
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: