WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
www.se.pl - Wiadomości, Polityka, Sport.pl wiadomości polska Ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej. Co na to Kościół?

Ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej. Co na to Kościół?

03.11.2016, godz. 11:56
Ekshumacje
foto: AP

Ekshumacja ofiar katastrofy smoleńskiej to temat, który od samego początku podzielił rodziny tragicznie zmarłej elity kraju. 17 rodzin sprzeciwia się decyzji prokuratury, przeciwni ekshumacjom ofiar kastastrofy smoleńskiej jest również 69% Polaków - tak wynika z sondażu przeprowadzonego dla TVN24. Głos w sprawie ekshumacji katastrofy smoleńskiej postanowił zabrać również Kościół. Co w tej sprawie uważają duchowni?

Ekshumacje ofiar kastastrofy smoleńskiej mają się rozpocząć 14 listopada. To właśnie wtedy śledczy mają przebadać ciała Lecha i Marii Kaczyńskich, którzy spoczywają na Wawelu. Wcześniej zgodził się na to Jarosław Kaczyński. Według Pawła Deresza, wdowca po posłance Jolancie Szymanek-Deresz, następne ekshumacje mają się odbywać zgodnie z alfabetem. Jeśli okaże się, że faktycznie ekshumacje będą przeprowadzane według nazwisk alfabetycznie to w następnej kolejności, po parze prezydenckiej, powinny być zbadane ciała: Joanna Agacka-Indecka (Przewodnicząca Naczelnej Rady Adwokackiej), Ewa Bąkowska (wnuczka gen, drygady Mieczysława Smorawińskiego), gen. Andrzej Błasik (dowódca Sił Powietrznych RP).

Głos w sprawie ekshumacji katastrofy smoleńskiej postanowili zabrać również duchowni. - Należy stwierdzić, iż jedyną przyczyną, dla której ekshumacja ofiar katastrofy smoleńskiej byłaby moralnie usprawiedliwiona, może być wyraźna i obiektywna potrzeba wynikająca z dążenia do poznania prawdy, przy jednoczesnym braku możliwości zastąpienia tej czynności innymi środkami dowodowymi. Trzeba też przypomnieć, iż bezpośrednio po katastrofie nie przeprowadzono w Polsce sekcji zwłok żadnej z ofiar a przeprowadzone do tej pory ekshumacje wykazały nieprawidłowości dotyczące pochówku kilku ciał - czytamy na stronie Konferencji Episkopatu Polski.

Zobacz: Marta Kaczyńska zabrała głos ws. EKSHUMACJI smoleńskich

Z sondażu przeprowadzonego dla TVN24 wynika, że 69% Polaków sprzeciwia się ekshumacjom ofiar katastrofy. Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

Źródło: TVN24/x-news
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: