WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polska Emerycie sprawdź, jak zdobyć zamiennik twojego leku

Emerycie sprawdź, jak zdobyć zamiennik twojego leku

06.08.2016, godz. 05:10
Gwarantowany poziom emerytury
foto: SHUTTERSTOCK

Dzięki darmowym lekom najstarsi emeryci zaoszczędzą nawet do 80 proc. dotychczasowych wydatków na leki - uważa minister zdrowia Konstanty Radziwiłł (58 l.). Dziś w "Super Expressie" podpowiadamy, co osoby 75+ powinny zrobić, by jak najlepiej skorzystać z programu darmowych leków.

Od września emeryci, którzy skończyli 75 lat, dostaną w aptece niektóre potrzebne im medykamenty za darmo. Będą to leki ze specjalnego wykazu przygotowanego przez ministra zdrowia. Projekt takiej listy jest już gotowy - zawiera ona 1129 preparatów. Zbigniew Kempiński (75 l.) z Wrocławia zapoznał się już z nią i nie odnalazł na niej żadnego z trzech leków, które bierze na stałe - preparatu, który jest związany z udarem, jaki przeszedł. Lek ten kosztuje ok. 100 zł, jest więc to spory wydatek. W projekcie wykazu ministra jest jednak aż 15 zamienników. Pan Zbigniew może otrzymać któryś z nich i zatrzyma w kieszeni 100 zł. Ale uwaga! Tylko lekarz podstawowej opieki zdrowotnej i pielęgniarka mogą wypisać bezpłatną receptę, umieszczając na niej kod "S". - W aptece nie będzie możliwości wydania bezpłatnego zamiennika, gdy pacjentowi została przepisana recepta z odpłatnością - wyjaśnia Milena Kruszewska, rzecznik ministra. Aptekarz może wydać bezpłatny zamiennik tylko na lek, który jest oznaczony przez lekarza na recepcie kodem "S".

Jadwiga Markowska (85 l.) z Siedlec odszukała dwa z czterech leków, które przepisują jej lekarze. Zaoszczędzi ok. 20 zł. Jest rozczarowana, bo myślała, że wszystkie leki będą za darmo dla seniorów. Niestety, w wykazie ministra są wyłącznie leki, które były wcześniej na listach refundowanych.

- Myślałam, że wszystkie leki będą za darmo dla seniorów, ale nie są. W takiej sytuacji powinno się mówić o liście leków, a nie wmawiać ludziom, że będą się za darmo leczyć - wyznaje pani Jadwiga Markowska.

- Niestety jestem już w takim wieku, że muszę brać dużo leków. Miesięcznie wydaję na nie nawet 300 złotych. Jeśli zaoszczędzę część tej kwoty, to będę wdzięczny ministrowi - dodaje pan Zbigniew Kempiński (75 l.) z Wrocławia.

ZOBACZ: 20 złotych dla najbiedniejszych emerytów!

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: