WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Ciekawostki USA NowaTV
Se.pl se.pl wiadomości wiadomości polska polska Emerycie sprawdź, jak zdobyć zamiennik twojego leku

Emerycie sprawdź, jak zdobyć zamiennik twojego leku

06.08.2016, godz. 05:10
Gwarantowany poziom emerytury
foto: SHUTTERSTOCK

Dzięki darmowym lekom najstarsi emeryci zaoszczędzą nawet do 80 proc. dotychczasowych wydatków na leki - uważa minister zdrowia Konstanty Radziwiłł (58 l.). Dziś w "Super Expressie" podpowiadamy, co osoby 75+ powinny zrobić, by jak najlepiej skorzystać z programu darmowych leków.

Od września emeryci, którzy skończyli 75 lat, dostaną w aptece niektóre potrzebne im medykamenty za darmo. Będą to leki ze specjalnego wykazu przygotowanego przez ministra zdrowia. Projekt takiej listy jest już gotowy - zawiera ona 1129 preparatów. Zbigniew Kempiński (75 l.) z Wrocławia zapoznał się już z nią i nie odnalazł na niej żadnego z trzech leków, które bierze na stałe - preparatu, który jest związany z udarem, jaki przeszedł. Lek ten kosztuje ok. 100 zł, jest więc to spory wydatek. W projekcie wykazu ministra jest jednak aż 15 zamienników. Pan Zbigniew może otrzymać któryś z nich i zatrzyma w kieszeni 100 zł. Ale uwaga! Tylko lekarz podstawowej opieki zdrowotnej i pielęgniarka mogą wypisać bezpłatną receptę, umieszczając na niej kod "S". - W aptece nie będzie możliwości wydania bezpłatnego zamiennika, gdy pacjentowi została przepisana recepta z odpłatnością - wyjaśnia Milena Kruszewska, rzecznik ministra. Aptekarz może wydać bezpłatny zamiennik tylko na lek, który jest oznaczony przez lekarza na recepcie kodem "S".

Jadwiga Markowska (85 l.) z Siedlec odszukała dwa z czterech leków, które przepisują jej lekarze. Zaoszczędzi ok. 20 zł. Jest rozczarowana, bo myślała, że wszystkie leki będą za darmo dla seniorów. Niestety, w wykazie ministra są wyłącznie leki, które były wcześniej na listach refundowanych.

- Myślałam, że wszystkie leki będą za darmo dla seniorów, ale nie są. W takiej sytuacji powinno się mówić o liście leków, a nie wmawiać ludziom, że będą się za darmo leczyć - wyznaje pani Jadwiga Markowska.

- Niestety jestem już w takim wieku, że muszę brać dużo leków. Miesięcznie wydaję na nie nawet 300 złotych. Jeśli zaoszczędzę część tej kwoty, to będę wdzięczny ministrowi - dodaje pan Zbigniew Kempiński (75 l.) z Wrocławia.

ZOBACZ: 20 złotych dla najbiedniejszych emerytów!

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: