WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska Emerycie! Taką dostaniesz podwyżkę - wielka TABELA WALORYZACYJNA na rok 2013

Emerycie! Taką dostaniesz podwyżkę - wielka TABELA WALORYZACYJNA na rok 2013

07.09.2012, godz. 02:50
Emerytura zamiast renty
foto:

Kryzys u drzwi i zaciskanie pasa nie tylko przez obywateli, ale także przez państwo. Tak zdaniem premiera Donalda Tuska (55 l.) wyglądać ma 2013 rok. Szef rządu zapewnia jednak, że ciężkie czasy nie odbiją się na polskich seniorach, a pieniędzy na podwyżki emerytur i rent nie zabraknie. Od marca przyszłego roku świadczenie każdego z nich ma wzrosnąć o 4,48 proc.

W przyszłym roku państwo planuje wydać łącznie 334 miliardy złotych. Natomiast ponad 7 mld z tej kwoty przeznaczone ma zostać na podwyżki dla najstarszych Polaków. Oznacza to, że świadczenia najuboższych seniorów wzrosną średnio o niecałe 30 zł na rękę.

Ci otrzymujący przeciętną emeryturę (ok. 1400 zł na rękę) będą mogli liczyć na ponad 60 zł więcej każdego miesiąca. Natomiast podwyżka dla osób ze świadczeniem w wysokości 2 tys. zł na rękę wyniesie prawie 90 zł miesięcznie.

Warto zauważyć, że rząd powrócił do formuły waloryzacji procentowej, co oznacza, że podwyżka obliczana bedzie na podstawie inflacji, czyli średniorocznego wzrostu cen towarów i usług w gospodarstwach emeryckich oraz co najmniej 20 procent realnego wzrostu wynagrodzeń w poprzednim roku kalendarzowym.

Ile dokładnie wyniesie, będzie wiadomo na początku lutego przyszłego roku, kiedy GUS opublikuje wymienione wskaźniki.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: