Filatelistyczny pomnik Żołnierzy Wyklętych

2017-03-02 1:00

Poczta Polska wydała dwa nowe znaczki: „Ryngrafy Żołnierzy Wyklętych". Trafiły wczoraj – w Narodowym Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych" - do obiegu.

Na znaczkach pojawiły się ryngrafy należące do por. Franciszka Majewskiego „Słonego" (1919-1948) oraz st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza „Roja" (1925-1951). „Słony" to żołnierz Polskiej Organizacji Zbrojnej, Armii Krajowej i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. W styczniu 1945 r. został odznaczony Krzyżem Walecznych. UB i milicjanci dopadli go we wrześniu 1948 r., gdy szedł na spotkanie ze swoją narzeczoną w Węgrzynowie, niedaleko Sierpca. Bronił się w pojedynkę przez 6 godzin.

Gdy została mu już tylko jedna kula, popełnił samobójstwo. Zmasakrowane ciało „Słonego" pokazano jego ojcu. Ubek zlitował się nad rozpaczającym starym człowiekiem i oddał mu ryngraf zabitego syna. Na tej mosiężnej blaszce do dziś zachowały się ślady krwi. „Roj" był żołnierzem o podobnym rodowodzie, również został odznaczony Krzyżem Walecznych. Został zabity w walce z oddziałem UB, w kwietniu 1951 r., pod Pułtuskiem. – Bardzo się cieszę, że możemy te znaczki ofiarować polskiemu społeczeństwu. Nie są ostatnimi, jeśli chodzi o tę tematykę – zapewnia Przemysław Sypniewski, Prezes Poczty Polskiej S.A.

W ubiegłym roku Poczta Polska już uhonorowała znaczkiem innego Żołnierza Wyklętego - mjr Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę". – Wszyscy żyjemy w ogrodach pamięci – indywidualnej i wspólnotowej. Tę pierwszą kultywują nasze rodziny, dziedziczymy ją w opowieściach rodziców i dziadków. Tę drugą kreują Państwo, szkoła i instytucje. Cieszę się, że Żołnierze Wyklęci żyją od jakiegoś czasu nie tylko w pamięci indywidualnej, ale i wspólnotowej, oraz że jako Poczta Polska mogliśmy się do tego przyczynić – mówi prezes Przemysław Sypniewski.

Znaczki zaprojektowała Marzanna Dąbrowska. Wydrukowano je specjalną techniką, przy użyciu suchego tłoczenia. Dzięki temu wzór wyczuwalny jest także za pomocą dotyku. Format znaczków to 40,5 na 40,5 mm. Kosztują 6 zł. Znaczki zostały zaprezentowane w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w dawnym więzieniu- katowni przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie.

Patriotyczny symbol

Przemysław Sypniewski, Prezes Poczty Polskiej S.A

Ryngraf jest rodzajem medalionu w kształcie tarczy, symbolem wiary. Nosili go już średniowieczni rycerze. W czasach II Rzeczpospolitej trwale wpisał się w tradycje Wojska Polskiego. Ryngrafy mieli także żołnierze Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych podczas okupacji hitlerowsko-sowieckiej oraz walczący o niepodległość Polski po zakończeniu II wojny światowej Żołnierze Wyklęci. Na ryngrafach pojawia się wizerunek orła oraz Matki Boskiej Częstochowskiej lub Ostrobramskiej.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki