WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska Fundusze na rozwój dla średnich miast

Fundusze na rozwój dla średnich miast

14.07.2017, godz. 02:00
flaga unii europejskiej, Unia Europejska
foto: EAST NEWS

Wielkie aglomeracje miejskie rozwijają się w szybkim tempie. Najwyższy czas, by ułatwić rozkwit również miastom średniej wielkości. Projekt Ministerstwa Rozwoju - Pakiet dla Średnich Miast - ma zapewnić samorządom lepsze narzędzia do wykorzystania. Sukces będzie zależał od tego, czy podejmą wyzwanie.

Po przemianach 1989 roku w mniejszych ośrodkach miejskich często upadały lub były likwidowane zakłady przemysłowe. Niestety, niejednokrotnie były one największym pracodawcą w mieście lub nawet w regionie. Mieszkańcy ubożeli i wyjeżdżali w poszukiwaniu pracy, a miasta podupadały. Wiele z nich jest dziś nadal mocno zapóźnionych, jeśli chodzi o infrastrukturę miejską, jakość szkolnictwa, dostępność do kultury, a przede wszystkim brakuje w nich miejsc pracy. Pakiet dla Średnich Miast, będący elementem rządowej Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, ma dać samorządowcom narzędzia, by to zmienić. Pakiet dotyczy 255 miejscowości w całej Polsce. To miasta powyżej 15 tys. i 20 tys. mieszkańców. Według analiz specjalistów z Polskiej Akademii Nauk szczególnego wsparcia potrzebują 122 ośrodki miejskie. Ich sytuacja gospodarcza jest najtrudniejsza i najbardziej potrzebują impulsów do rozwoju i zwiększenia konkurencyjności.

- Miasta średniej wielkości mogą stać się kołem zamachowym rozwoju gospodarczego - powiedział Adam Hamryszczak, podsekretarz stanu w MR na konferencji w Warszawie poświęconej Pakietowi.

To prawda, wszystko zależy od samorządów i ich chęci do działania i zmiany.

ZOBACZ: Biznes z pasją. Fundusze Europejskie wspierają młodych przedsiębiorców

autor: Paulina Pomianowka zobacz inne artykuły tego autora
Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: