Fundusze wspierają młodych

i

Autor: Shutterstock

Fundusze wspierają młodych

2016-07-08 2:00

Jesteś już studentem, dopiero planujesz studia lub zamierzasz pisać doktorat? Dowiedz się o unijnych projektach, realizowanych przez twoją uczelnię lub uczelnię, na której zamierzasz studiować!

Studenci i doktoranci oraz same uczelnie wyższe korzystają z Funduszy Europejskich. Wszystko po to, by młodym ludziom łatwiej było znaleźć dobrze płatną pracę lub założyć własną firmę. Studenci, absolwenci ani doktoranci sami nie muszą składać wniosków, by skorzystać z Funduszy Europejskich. Robią to uczelnie wyższe, które za unijne pieniądze z programów Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) i Inteligentny Rozwój (PO IR) realizują wiele ciekawych projektów, a młodzi ludzie mogą z nich skorzystać.

POMOC W ZNALEZIENIU PRACY

Już teraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozstrzygnęło wiele konkursów z programu PO WER. Od nowego roku akademickiego uczelnie, którym przyznano dotacje, ruszą z atrakcyjnymi projektami. I tak np. Uniwersytet im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy dzięki unijnej pomocy rozwinie działalność swojego Biura Karier – działu nastawionego na pomoc studentom w zdobyciu pracy.

– Pomagamy studentom ostatnich roczników studiów licencjackich i magisterskich, czyli osobom, które będą wchodzić na rynek pracy, organizując im konsultacje z doradcą zawodowym. Chodzi o podpowiedź, jak i gdzie szukać pracy zgodnej z kwalifikacjami – mówi Paulina Kantor-Narloch z Biura Karier Uniwersytetu im. Kazimierza Wielkiego. – W ramach projektu kupimy także specjalny test do badania kluczowych kompetencji. Pokaże on na przykład, czy student potrafi negocjować, czy jest asertywny, czy potrafi pracować w zespole, czy jest komunikatywny. To umiejętności niezwykle ważne, gdy staramy się o pracę i gdy ją podejmujemy – wyjaśnia. Biuro Karier UKW będzie także współpracowało z pracodawcami. Firmy mają zatrudniać studentów na minimum trzy miesiące. Nie chodzi jednak o zwykłe staże. Każdy student ma mieć mentora, który, niczym dawny mistrz – czeladnika, przygotuje młodego człowieka do pracy. Uczelnia będzie płacić wynagrodzenie mentorowi, firma zaś – zatrudnionemu studentowi. Jeśli nawet student nie zostanie zatrudniony na dłużej, to zyska bezcenne doświadczenie w wybranym przez siebie zawodzie.

ZATRUDNIENIE PRZEZ WŁASNĄ FIRMĘ

Na rozwój kompetencji studentów stawia także Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. W ramach projektu „WySPA KOMPETENCJI", który będzie realizowany za unijne fundusze, badane i wzmacniane mają być te umiejętności, które pomogą absolwentom uczelni w podejmowaniu pracy zawodowej. – Projekt skierowany jest do studentów dwóch ostatnich semestrów studiów na kierunkach architektura, transport i informatyka. Ma za zadanie wzmocnienie kompetencji zawodowych w zakresie przedsiębiorczości, komunikacji i komunikacji językowej – mówi Halina Mączka z WSPA w Lublinie. – Projekt zakłada najpierw badanie poziomu kompetencji, a następnie szkolenia zawodowe, językowe oraz treningi kompetencyjne, czyli zajęcia warsztatowe dotyczące komunikacji. Te ostatnie będą się odbywały w ramach warsztatów grupowych z wykorzystaniem metody projektowej oraz indywidualnie, za pośrednictwem programu komputerowego – wyjaśnia. To swoista psychozabawa – program podsuwa do rozwiązania konkretne problemy, jakie przydarzają się w życiu zawodowym. Po ukończeniu każdego etapu program ocenia poziom badanej kompetencji. Jeśli jest niski, można wrócić i zastanowić się nad tymi problemami jeszcze raz.

– Nasz uczestnik, pracując z tym narzędziem, ma możliwość podnosić swoje kompetencje – mówi Halina Mączka z WSPA w Lublinie. – Zajęcia dotyczące przedsiębiorczości także odbywają się w systemie warsztatowym. Dodatkowo studenci w kilkuosobowych interdyscyplinarnych grupach będą opracowywali projekty, które będą mogli zaprezentować pracodawcom na forum międzynarodowym w trakcie wyjazdów studyjnych – dodaje.

DODATKOWE ZAJĘCIA I STAŻE

Fundusze unijne umożliwiają także uczelniom wyższym wprowadzenie dodatkowych zajęć dla studentów. Z tej możliwości skorzystał Uniwersytet SWPS w Warszawie z filiami w Sopocie, Poznaniu, Wrocławiu i Katowicach. Studenci tej uczelni będą mogli skorzystać z dodatkowych zajęć praktycznych i warsztatów, a także zadań projektowych z ekspertami, certyfikowanych szkoleń oraz wizyt studyjnych w siedzibach pracodawców. Program rozwoju kompetencji jest tu wdrażany już od kwietnia 2016, a potrwa do stycznia 2019 roku. Ma u studentów rozwinąć kompetencje zawodowe, praktyczne umiejętności przygotowujące do podjęcia zatrudnienia i zdolności przedsiębiorcze.

Warto także na uczelni pytać o płatne staże, bo szkoły wyższe pośredniczą w ich załatwieniu. Staże pomagają w zdobyciu doświadczenia uzupełniającego wiedzę pozyskaną na studiach, w znalezieniu pracy i skracają czas, w którym absolwent uczelni zaadaptuje się do nowej sytuacji, czyli pracy zawodowej.

WSPARCIE DLA NAUKI

Studenci i młodzi naukowcy z tytułem doktora korzystać mogą także ze wsparcia płynącego z Programu Inteligentny Rozwój (PO IR). Tutaj także pośrednikiem będą uczelnie wyższe. Nauka ma się stać atrakcyjną ścieżką rozwoju zawodowego dla młodych, świetnie wykształconych ludzi. Podstawowym celem tego wsparcia jest wykształcenie kadr naukowych, które pracować będą w przyszłości na potrzeby innowacyjnego przemysłu. Pieniądze z PO IR mają młodym naukowcom stworzyć warunki do prowadzenia przełomowych badań naukowych i prac badawczo–rozwojowych (tzw. B+R). W pracach B+R chodzi o współpracę nauki i biznesu oraz tworzenie innowacji zgodnie z hasłem „od pomysłu do rynku". Są to projekty skierowane szczególnie do młodych naukowców poszerzających swoje wykształcenie lub już pracujących za granicą. To zachęta, by wracali z emigracji do kraju i realizowali swoje pomysły na rzecz polskiego przemysłu. Jest też zachęta dla osób, które zrezygnowały z prowadzenia badań naukowych na rzecz pracy w innych sektorach gospodarki lub miały przerwę w pracy związaną z rodzicielstwem.

Wsparcie z PO IR ma także za zadanie podnoszenie kompetencji naukowców i pracowników przedsiębiorstw w zarządzaniu badaniami naukowymi. Młodzi naukowcy mają się także nauczyć, jak wdrażać, do produkcji wyniki swoich badań. Będą im w tym pomagać powoływane specjalnie w tym celu Centra Transferu Technologii i spółki celowe. Te instytucje będą miały za zadanie sprzedaż lub przekazywanie wyników badań naukowych i prac badawczo rozwojowych firmom lub instytucjom, które wdrożą je do produkcji.
-

TU OTRZYMASZ WIĘCEJ INFORMACJI

Jeśli szukasz informacji na temat wsparcia z unijnych funduszy dla studentów, absolwentów i doktorantów, zajrzyj na strony internetowe:www.fnp.org.pl, www.ncbr.gov.pl oraz www.funduszeeuropejskie.gov.pl. Informacji bezpłatnie udzielą nam także specjaliści z Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich. Listę Punktów i ich adresy znajdziesz na www.funduszeeuropejskie.gov.pl/punkty

 

 

 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki