GAZ TO PALIWO PRZYSZŁOŚCI

2014-12-12 1:00

Nazywany często „błękitnym paliwem" gaz ziemny jest nieocenionym bogactwem naturalnym. Zrewolucjonizował wielki przemysł i nasze życie codzienne. Jego wykorzystywanie nie tylko ułatwia funkcjonowanie na co dzień, ale również pomaga racjonalnie korzystać z dobrodziejstw przyrody i chronić ją.

Gaz ziemny i jego energia towarzyszą nam na każdym kroku. Używamy go do ogrzewania mieszkania, gotowania posiłków, podgrzewania wody czy napędzania naszego samochodu. Ma wiele zalet – jest wydajny, łatwo dostępny, niedrogi (w porównaniu z innymi paliwami), zaś jego spalanie nie zanieczyszcza atmosfery. Jest więc przyjazny zarówno dla nas, jak i dla całego środowiska.

Nie tylko tu i teraz

Zarówno wielkie firmy, jak i pojedynczy konsumenci różnych dóbr powinni pamiętać o tym, że nie jesteśmy sami na świecie. To, jak korzystamy z jego dóbr i zasobów, nie pozostaje bez wpływu na przyrodę i klimat. Od lat słyszymy o zanieczyszczeniach atmosfery, gleby, powietrza, ginących gatunkach zwierząt i roślin czy globalnym ociepleniu. Nie można ich lekceważyć i udawać, że nie istnieją. Trzeba za to pamiętać, że za większością tych niekorzystnych zmian stoi właśnie człowiek.

Nic więc dziwnego, że problem dostrzegają nie tylko ekolodzy i obrońcy przyrody, ale i organizacje międzynarodowe. Narzucane odgórnie krajom wspólnoty europejskiej limity wytwarzania dwutlenku węgla też nie są „fanaberią". To odpowiedzialne podejście do kwestii energii. Postępującą degradację środowiska można spowolnić lub nawet powstrzymać. Ważne jednak, by odpowiedzialność wzięli na siebie wszyscy – zarówno wielkie koncerny przemysłowe, jak i każdy z nas.

Bez trujących spalin

Ograniczanie emisji dwutlenku węgla do atmosfery jest jak najbardziej możliwe. Najprostszym sposobem jest zmiana paliw używanych w przemyśle, kuchni czy naszych samochodach na te bardziej przyjazne dla środowiska. Liderem wśród nich jest oczywiście gaz ziemny. „Błękitne paliwo" wypada znacznie lepiej niż węgiel czy olej opałowy. Używając gazu ziemnego, możemy nie martwić się, że przy okazji emitujemy szkodliwe pyły, siarkę czy tlenek azotu. Nie ma również problemu ze stałymi produktami ubocznymi, jakie powstają w wyniku spalania innych paliw – żadnych popiołów, żużlu czy sadzy.

Oznacza to, że za każdym razem, gdy nasza energia napędowa czy grzewcza pochodzi ze spalania gazu, my zyskujemy, a przyroda nie traci. Gotowanie czy jazda samochodem na gaz nie wiąże się również z rabunkowym wykorzystywaniem zasobów naturalnych ziemi – wydobycie gazu jest bowiem bezpieczne dla środowiska.

Ekologicznie i ekonomicznie

Jak możemy zadbać o czystość naszego otoczenia? Sposoby są proste, nieuciążliwe dla codziennego komfortu i tanie. Warto bowiem pamiętać, że ochrona środowiska przekłada się na dobrą kondycję naszego portfela. Gaz ziemny ma wiele zalet – jest prosty i bezpieczny w eksploatacji, ekologiczny (bo nie truje środowiska, naszej rodziny i sąsiadów) oraz niedrogi. W porównaniu z innymi paliwami jego cena wygląda wyjątkowo korzystnie. Taniej kupimy jedynie koks i węgiel, ale o tym, jak ich spalanie (i produkcja) są szkodliwe, wiedzą już nawet dzieci w wieku szkolnym.

W dodatku ogrzewanie paliwami stałymi (zaliczamy do nich nie tylko węgiel czy drewno, ale również ich odpady) bywa dość kłopotliwe, zaś obsługa opalanych nimi kotłów nie należy do najwygodniejszych i najłatwiejszych. Ogrzewanie domu w ten sposób wymaga od nas wydzielenia pomieszczenia na kotłownię oraz miejsca, gdzie będziemy składować popiół i miał. Zupełnie inaczej jest w przypadku, gdy mieszkanie czy dom będziemy ogrzewać elektrycznością czy gazem. W przypadku ogrzewania elektrycznego problem kotła nie istnieje, zaś jeśli decydujemy się na gaz, to również jest on niewielki. Jeśli wybierzemy niewielki kocioł kondensacyjny, to nie potrzebujemy kotłowni – możemy ustawić go np. w kuchni czy przedpokoju. Nie istnieje również problem ze składowaniem opału. Jeszcze wygodniej jest po prostu przyłączyć się do sieci grzewczej.

Czysta wygoda

Ogrzewanie nowoczesnymi i czystymi paliwami, takimi jak gaz ziemny czy prąd, to proces wygodny, pozwalający stale kontrolować i zmieniać wysokość temperatury w różnych pomieszczeniach (w sypialni możemy mieć przyjemny chłód, a w łazience komfortowe ciepło) i niewymagający od nas poświęceń (ani czasu, ani cennego metrażu naszego mieszkania). Sęk w tym, że energia elektryczna jest dość droga. Jeśli więc zależy nam nie tylko na komforcie cieplnym, ale i finansowym, to lepiej wybrać ogrzewanie gazowe.

GAZ – CZYSTE PALIWO

W czym tkwi „czystość" paliwa, jakim jest gaz? W jego prostym składzie. Gaz ziemny to jedynie metan i azot, nie ma w nim za to (spotykanych w innych paliwach) metali ciężkich (np. ołowiu, kobaltu czy rtęci) ani cuchnącej siarki. Używając gazu, możemy cieszyć się jego płomieniem, a klimat nic na tym nie traci. To również powód, dla którego gaz ziemny jest coraz częściej wykorzystywany także w przemyśle – obowiązujące limity emisji spalin (i wysokie kary za ich przekroczenie) wymuszają stosowanie urządzeń opalanych gazem. To dobrze, bo dzięki temu z kominów zakładów przemysłowych wylatuje coraz mniej trujących i cuchnących dymów. Zmiana paliwa nie ma żadnych negatywnych skutków dla produkcji – wręcz przeciwnie. Stosowanie gazu ziemnego przekłada się na możliwości stałego zwiększania produkcji, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki