WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska Grozi nam powódź stulecia? Będzie powtórka z 1997 roku gdy pod wodą był Wrocław (FOTO)

Grozi nam powódź stulecia? Będzie powtórka z 1997 roku gdy pod wodą był Wrocław (FOTO)

17.05.2010, godz. 16:18
Powódź stulecia z 1997 roku
foto: Brak agencji
Zjawiska pogodowe nad Europą sugerują, że sytuacja sprzed 13 lat może się powtórzyć. W ciągu doby w południowych rejonach Polski spadło tyle deszczu, ile wynosi norma na dwa miesiące opadów! Intensywne opady spowodowały śmierć dwóch osób. Może grozić nam powtórka powodzi tysiąclecia z 1997 roku.

Meteorolodzy nie chcą straszyć, jednak to, co dzieje się z ciśnieniem atmosferycznym nad Europą, to powtórka sytuacji sprzed powodzi 13 lat temu. Układy ciśnienia a tym samym deszczowe i burzowe chmury przemieszczają się nad Europą tymi samymi drogami, jak wtedy.

Przeczytaj koniecznie: Powódź w Małopolsce paraliżuje kolej. Pociągi do Zakopanego jeżdżą objazdami, zalane są też drogi

Przyczyną obfitych opadów w lipcu 1997 roku był specyficzny układ niżów i wyżów atmosferycznych – wyż znad Skandynawii zasilał chłodnym powietrzem ciepłe, zasobne w parę wodną niże na południu.

Teraz sytuacja jest nie identyczna, ale dość podobna – odwrotnie jak 13 lat temu nad Ukrainą znajduje się rozległy niż. Nad Europą Zachodnią rozciągają się ośrodki niżowe. Stąd już tylko krok do opadów o wielkim zasięgu i natężeniu – jak te nad Polską i naszymi sąsiadami, które doprowadziły do powodzi tysiąclecia.

Co gorsza, zła sytuacja powodziowa jest w Czechach. Z komunikatów czeskich służb hydrologicznych wynika, że im bliżej Polski, tym poziom rzek jest większy i bardziej niepokojący. Poziom wody stale podnosi się na kilkunastu rzekach. A w 1997 roku to właśnie tam zbiorniki retencyjne wylały i woda z Czech dotarła do nas, rozpoczynając wielką powódź.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: