WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Ciekawostki USA NowaTV
Se.pl se.pl wiadomości wiadomości polska polska HALLOWEEN - jak trafiło do Polski. Jakie są GRY i ZABAWY na Halloween

HALLOWEEN - jak trafiło do Polski. Jakie są GRY i ZABAWY na Halloween

31.10.2011, godz. 16:06
Halloween, dziecko
Halloween, dziecko foto: EAST NEWS

Wielkimi krokami zbliża się Halloween. Drążenie dyń, symbolu jednego z najpopularniejszych świąt w USA, a także mroczne imprezy także u nas stają się coraz bardziej popularne. Komercyjne święto, na które jedni czekają z utęsknieniem, a inni krytykują ze względu na pogańskie korzenie, już w poniedziałek. Przedstawiamy krótką historię tego święta, a także gry i zabawy na Halloween.

Skąd pochodzi Halloween - Pogańskie korzenie

Aby w pełni zrozumieć znaczenie Halloween, musimy sięgnąć do jego historii. Popularne dziś swięto, obchodzone 31 października, wywodzi się ono z celtyckiego, a zarazem pogańskiego obyczaju Samhain (sam e fuin).

Według pogańskich wierzeń w ten niezwykły dzień zaciera się granica między zaświatami a światem ludzi żyjących. Duchy przodków czczono i zapraszano do domów, natomiast złe moce odstraszano. Właśnie dlatego przebierano się w dziwaczne stroje i zakładano maski. Niezwykle istotnym elementem obchodów Samhain było również palenie ognisk.

Halloween w USA - GRY i ZABAWY NA HALLOWEEN

W drugiej połowie XIX wieku tradycja Halloween przywędrowała wraz z irlandzkimi emigrantami do Ameryki. Do dziś jest tam najpopularniejszym świętem, zaraz po Bożym Narodzeniu. Ponieważ w USA Halloween postrzegane jest przede wszystkim jako świetna rozrywka, to z tym świętem wiążą się różne zabawy.

Każdy z nas kojarzy powiedzenie "cukierek albo psikus", zwyczaj ten przyjął się w aglomeracjach miejskich w Stanach Zjednoczonych. Również w Polsce coraz częściej dzieci 31 października pukają do drzwi sąsiadów z taką "propozycją".

Do bardzo popularnych zabaw należy tzw. "boobing for apples" (łapanie jabłek). Uczestnicy zabawy muszą za pomocą swoich zębów wyłowić pływające w wannie lub basenie owoce. Podobnie jest w przypadku zjadania bez pomocy rąk wiszących na nitkach ciastek. Modne jest również strojenie domów w elementy kojarzone z cmentarzami.

Wieszanie kościotrupów na drzewach czy ustawianie w ogrodach płyt imitujących nagrobki wprowadza specyficzny dla Halloween klimat. W każdym domu w USA wystawia się na całą noc dynię, wyżłobioną tak, aby przypominała czaszkę. Natomiast w jej środku umieszcza się zapaloną świeczkę.

Nie polecamy za to tej zabawy:

 

W tłumaczeniu: - Za kogo chcesz być przebrany na Halloween? - Za ducha. (I tu pada strzał).

Wróżby i przesądy na Halloween

Wróżby i przesądy są kolejnym nieodłącznym elementem święta Halloween. Jedną z zabaw mających przepowiadać przyłość jest przeskakiwanie przez 12 świeczek (symbolizujących 12 miesięcy w roku). Te, które nie zgasną, to szczęśliwe miesiące w przyszłym roku. Według innego zwyczaju należy wrzucić do ogniska orzech, jeśli pęknie z trzaskiem, zapowiada odwzajemnioną miłość.

W Stanach Zjednoczonych młodzi ludzi ludzie wykorzystują Halloween do dobrej zabawy. Imprezy są niezwykle zjawiskowe i huczne, przede wszystkim przez towarzyszący im klimat grozy. Oprócz domowych imprez, zabawy również odbywają się na tzw. farmach. Straszne farmy (ang. Scary Farm), są to spore przestrzenie odpowiednio zaadaptowane, gdzie tworzone są specjalne scenerie, wyglądające niczym wystrój planu filmów grozy, takich jak Dracula, Frankenstein czy Mumia.  W Polsce ten zwyczaj zupełnie się nie przyjął.

Najsłynniejsza halloweenowa impreza odbywa się co roku w Greenwich Village na nowojorskim Manhattanie.Halloween w Polsce

Tak, jak większość trendów zza oceanu, także Halloween znalazło miejsce dla siebie w naszej kulturze. Z początkiem końca lat 90 zaczęto je obchodzić również w Polsce, jeszcze nie tak hucznie jak w USA, ale także w naszym kraju zyskuje ono sporą popularność.

Zazwyczaj organizowane są imprezy w klubach, występy teatralne, czy projekcje filmowe. Lokale są wtedy przepełnione motywami ze znanych filmów grozy, a uczestnicy imprez rywalizują ze sobą o to, kto będzie miał najciekawsze Halloweenowe przebranie.

W większych miastach polskie dzieci zaczynają bawić się podobnie, jak w Stanach Zjednoczonych, odwiedzają sąsiadów i proszą o cukierki. Niekiedy również szkoły i przedszkola organizują z tej okazji dodatkowe atrakcje dla swoich podopiecznych.

W Polsce ciągle obchodzenie Halloween budzi wiele kontrowersji, jedni traktują to jako okazję do dobrej zabawy, inni zaś krytykują ze względu na pogańskie korzenie.

autor: Łukasz Augustyński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: