WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska IPN zorganizuje pogrzeb "Inki" - znamy datę i szczegóły uroczystości

IPN zorganizuje pogrzeb "Inki" - znamy datę i szczegóły uroczystości

27.08.2016, godz. 18:56
Danuta Siedzikówna - tablica pamiątkowa
foto: EAST NEWS

Pogrzeb "Inki", czyli Danuty Siedzikówny, odbędzie się w sierpniu 2016 roku. Pochówkiem sanitariuszki zajmie się IPN. Znamy datę uroczystości.

Pogrzeb Danuty Siedzikówny, sławnej "Inki", sanitariuszki i żołnierza podziemia niepodległościowego, odbędzie się 28 sierpnia 2016 roku, czyli w rocznicę jej śmierci. Wraz z Inką zostanie pochowany Feliks Selmanowicz "Zagończyk", który został rozstrzelany tego samego dnia. Datę pogrzebu "Inki" potwierdził nowy prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek. Zapowiedział on również, że udziałem w uroczystości rozpocznie swoją publiczną misję. Danuta Siedzikówna była sanitariuszką 4. szwadronu odtworzonej na Białostocczyźnie 5 Wileńskiej Brygady AK, w 1946 w 1 szwadronie Brygady działającym na Pomorzu. Zginęła z rąk komunistycznych funkcjonariuszy.

"Inka" i "Zagończyk" będą mieli wspólny pochówek. Obydwoje zginęli tego samego dnia w 1946 roku, pochowani zostali też obok siebie w bezimiennym grobie. Miejsce to odnalazł dopiero jesienią 2014 roku na cmentarzu garnizonowym w Gdańsku zespół poszukiwaczy IPN, którym kierował prof. Krzysztof Szwagrzyk. Ciała "Inki" i "Zagończyka" były zakopane na głębokości 50 cm pod chodnikiem na tym cmentarzu. Organizacją pochówku zajmie się IPN. Według wstępnych informacji szczątki Siedzikówny i Selmanowicza zostaną wystawione 27 sierpnia w kaplicy Bazyliki Mariackiej w Gdańsku.

– 28 sierpnia 2016 roku odbędzie się uroczystość pożegnalna Danuty Siedzikówny „Inki" i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka". Mam nadzieję, że wydarzenie to przejdzie do historii Polski, będzie to uroczystość szczególna, podobnie jak niedawne pożegnanie Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki" w Warszawie. To będzie uroczystość państwowa z udziałem wojska – słowa prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezesa IPN, przytacza "Rzeczpospolita".

ZOBACZ: Pogrzeb Łupaszki na Powązkach. Prezydent Duda: Przywracamy godność Polsce

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: