JAK TANIO OGRZAĆ DOM

i

Autor: Shutterstock

JAK TANIO OGRZAĆ DOM

2015-09-04 2:00

Wielu z nas ogrzewa dom w sezonie jesienno-zimowym gazem i używa go do podgrzania ciepłej wody. Gaz od 1 września znowu staniał, wiec korzystanie z tego paliwa jest coraz bardziej opłacalne. Sprawdźmy, jak można przyłączyć się do sieci.

Koszt ogrzania wody użytkowej przy obecnych cenach gazu, wraz z usługą dystrybucyjną, nie powinien przekroczyć 14 zł za 1 m3. Przy ogrzewaniu domu gazem nasze rachunki także nie muszą być wysokie. Klienci informują, że średnio zużywają od 1200 do 1500 m3 na ogrzanie domu i przygotowanie ciepłej wody użytkowej w ciągu roku. Wszystko to dla trzy- lub czteroosobowej rodziny.

Najpierw wypełniamy wniosek

Aby można było korzystać z udogodnień, jakie daje paliwo gazowe, trzeba najpierw podłączyć budynek do sieci gazowej. By to zrobić, musimy złożyć wniosek o określenie warunków przyłączenia. Możemy to zrobić nieodpłatnie w jednym z biur PGNiG Obrót Detaliczny lub bezpośrednio w siedzibie Oddziałów i Zakładów Gazowniczych Polskiej Spółki Gazownictwa.

Jaki wniosek musimy wypełnić?

• Jeśli przewidujemy, ze będziemy potrzebować do 10 m3/h lub w przeliczeniu na kWh do 110 kWh/h, wypełniamy wniosek o określenie warunków przyłączenia dla podmiotu grupy przyłączeniowej B podgrupa I.
• Jeśli szacujemy, ze będziemy zużywać powyżej 10 m3/h lub w przeliczeniu na kWh powyżej 110 kWh/h, wypełniamy wniosek o określenie warunków przyłączenia dla podmiotu grupy przyłączeniowej A i B podgrupa II.

Pracownicy Biur Obsługi Klienta pomogą nam w wypełnieniu tych formularzy na miejscu, w biurze. Kompletny wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej składamy w Biurze Obsługi Klienta PGNiG Obrót Detaliczny lub w najbliższej jednostce Polskiej Spółki Gazownictwa sp. z o.o. Wniosek może złożyć tylko osoba posiadająca tytuł prawny do korzystania z lokalu, obiektu, nieruchomości (wniosek zawiera oświadczenie odnoszące się do określenia tytułu prawnego).

O tym pamiętajmy, składając wniosek

Do wniosku musimy dołączyć plan zabudowy lub szkic sytuacyjny terenu z zaznaczonym obiektem, do którego ma być doprowadzone paliwo gazowe (warunek ten spełnia również aktualna mapa do celów informacyjnych).

Wydanie warunków przyłączenia jest bezpłatne i może się odbyć w Biurze Obsługi Klienta PGNiG Obrót Detaliczny. Możemy też otrzymać pismo listem, który zostanie wysłany pod wskazany przez nas adres. Termin wydania warunków przyłączenia nie powinien być dłuższy niż 21 dni – dla klientów grupy przyłączeniowej B podgrupa I (planujących pobór paliwa gazowego w ilości do 10 m3/h włącznie, czyli do 110 kWh/h).

UWAGA!

Jeżeli chcemy tylko sprawdzić, czy możemy przyłączyć sie do sieci gazowej, składamy uproszczony wniosek o określenie możliwości przyłączenia do sieci gazowej. W tym przypadku nie jest wymagane posiadanie tytułu prawnego do korzystania z lokalu, obiektu czy nieruchomości.

Nie zwlekajmy z formalnościami

Jeśli ubiegamy się o przyłączenie do sieci, powinniśmy wystąpić o to w ciągu 30 dni od dnia otrzymania warunków przyłączenia. Wniosek o zawarcie umowy o przyłączenie składamy za pośrednictwem PGNiG Obrót Detaliczny lub bezpośrednio do Polskiej Spółki Gazownictwa. Jeśli tego nie zrobimy, musimy liczyć się z tym, że sprawa potrwa dłużej. Polska Spółka Gazownictwa zawiera bowiem umowy o przyłączenie do sieci gazowej z uwzględnieniem kolejności wpływu kompletnych wniosków i w miarę istniejących warunków technicznych (w szczególności wolnych przepustowości technicznych systemu dystrybucyjnego).

UWAGA!

Pamiętajmy, podstawa do zawarcia umowy o przyłączenie jest uzyskanie warunków przyłączenia do sieci gazowej. Umowę przygotowuje i zawiera Polska Spółka Gazownictwa. Z dniem zawarcia umowy zostaje dla nas zarezerwowana przepustowość w obszarze dystrybucyjnym, w ilości zgodnej z parametrami określonymi w warunkach przyłączenia do sieci, które otrzymaliśmy.

Co po zawarciu umowy o przyłączenie

Po zawarciu umowy o przyłączenie Polska Spółka Gazownictwa wykonuje dokumentację projektową sieci gazowej (z wyjątkiem instalacji wewnętrznej) oraz prace budowlane wraz z wyposażeniem układu pomiarowego i osadzeniem skrzynki na gazomierz. Po naszej stronie zaś jest przygotowanie budynku do odbioru paliwa gazowego. Musimy sami zlecić opracowanie projektu oraz wykonanie wewnętrznej instalacji gazowej. Zawieramy także umowę kompleksową z PGNiG Obrót Detaliczny. Montaż gazomierza i napełnienie instalacji paliwem gazowym, czyli faktyczne rozpoczęcie dostarczania i odbioru paliwa gazowego, realizowane są przez uprawnionych przedstawicieli Polskiej Spółki Gazownictwa.

Zawieramy umowę kompleksowa

Umowę kompleksową dostarczania paliwa gazowego pod wskazany przez nas adres zawrzeć możemy w każdym z biur PGNiG Obrót Detaliczny w kraju. Uzyskamy tam pomoc – począwszy od informacji na temat gazu ziemnego, instrukcji w wypełnieniu niezbędnych dokumentów, aż po rozpoczęcie użytkowania. Skróci to czas od podjęcia decyzji do rozpoczęcia użytkowania paliwa gazowego. W ramach prowadzonych przez PGNiG Obrót Detaliczny akcji promocyjnych związanych z ograniczeniami niskiej emisji, wprowadzanymi w wielu gminach i miastach Polski, osoby, które zdecydują się na zmianę systemu ogrzewania na gaz ziemny, będą mogły skorzystać z nagród w wysokości do 500 zł.

UWAGA!

Pamiętajmy, montaż urządzenia pomiarowego jest faktycznym rozpoczęciem dostaw paliwa gazowego i nie może nastąpić bez przedłożenia we właściwej jednostce PGNiG Obrót Detaliczny lub dystrybucji „Zgłoszenia gotowości instalacji do napełnienia paliwem gazowym". Pracownicy PGNIG Obrót Detaliczny przypomną nam o takich obowiązkach i przekażą zgłoszenie do PSG.


Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki