WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska Jak zabezpieczyć zwierzęta przed kleszczami

Jak zabezpieczyć zwierzęta przed kleszczami

28.06.2017, godz. 02:00
KLESZCZE ATAKUJĄ!
Z Belki weterynarze wyciągnęli 100 kleszczy. foto: Super Express

Nie dość, że gryzą naszych pupili, to w dodatku mogą przenosić bardzo groźne choroby. Głodne kleszcze czają się na bezbronne futrzaki - w lasach, w parkach i w przydomowych ogródkach. Podpowiadamy, jak ochronić zwierzaka przed atakiem tych pasożytów.

Sezon na kleszcze trwa od wczesnej wiosny do późnej jesieni, a największą aktywność wykazują latem. Dlatego w tym okresie musimy szczególnie zadbać o naszego pupila. Sierść psa stanowi doskonałą kryjówkę, a krew pożywienie. Do kontaktu z kleszczami może dojść w dowolnym miejscu. Pasożyty te atakują sprawnie i szybko, dlatego po każdym spacerze sprawdzajmy skórę psa lub kota.

Do zakażenia groźnymi chorobami (np. boreliozą, babeszjozą czy erlichiozą) dochodzi właśnie przez kontakt krwi zwierzęcia ze śliną kleszcza nosiciela. Im dłużej kleszcz tkwi w ciele zwierzaka, tym większe ryzyko zakażenia którąś z tych chorób. Mogą one doprowadzić do ślepoty, paraliżu, niewydolności wątroby oraz nerek i śmierci naszego czworonoga. Co zrobić, aby uchronić naszego pupila przed tym niebezpieczeństwem?

Przed wyjściem z psem na spacer należy zabezpieczyć go preparatem przeciw kleszczom. Najbardziej skuteczne są te o podwójnym działaniu: odstraszające i zabijające. Zawierają one m.in. środek o nazwie permetryna, dzięki czemu kleszcze nie próbują wbić się w skórę psa, a te, które to zrobią, zostają szybko zabite. Taki preparat chroni naszego pupila nawet przez cztery tygodnie. Wystarczy nanieść go bezpośrednio na skórę między łopatkami, odgarniając sierść.

Preparaty przeciwkleszczowe

Szampony

Jednym z produktów jest szampon przeciwkleszczowy. Zawiera delikatne mydło i olejki eteryczne odstraszające kleszcze. Szampony są skuteczne, ale tylko przez kilka dni. Potem substancje aktywne się utleniają. Dlatego w sezonie powinniśmy kąpać psa lub kota co kilka dni.

Spot on

Preparaty do wkrapiania na skórę, zawierają chemiczne substancje - fipronil i pyripro. Działają do 12 tygodni. Preparat działa po kilku dniach, gdy substancje aktywne połączą się z łojem skóry. Liczba i wielkość dawek zależy od masy pupila. Pamiętajmy, by krople nakładać na zdrową skórę na karku.

Obroże

Przeciwkleszczowe są nasączone substancją działającą kleszczobójczo. Zawarte w obroży substancje nie mają na celu zabicia kleszczy, tylko zniechęcenie ich do ssania krwi zwierzęcia.

Szczepionka

Najskuteczniejsza jest szczepionka. Szczepienie przebiega dwustopniowo w odstępach od trzech do pięciu tygodni. Później w odstępach jednorocznych wykonuje się szczepienia przypominające.

Źródło: X-NEWS
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: