Sposoby na podwyższenie emerytury

i

Autor: "Super Express" Ponowne przeliczenie świadczenia to jeden ze sposobów na wyższą emeryturę

Jak zaoszczędzić na emeryturę? Oto kilka porad

2015-06-22 4:00

Przyszły emerycie! Jeśli po zakończeniu kariery zawodowej nie chcesz klepać biedy, lepiej sam zadbaj o swoją finansową przyszłość.

Już wiadomo, że oszczędzając w I i II filarze, dostaniesz niewiele. Pieniądze z ZUS i z OFE nie zapewnią ci emerytury porównywalnej do uzyskiwanych zarobków. Dlatego warto oszczędzać w ramach dobrowolnego III filaru. Odkładane sumy wcale nie muszą być wielkie - można zacząć od kilkudziesięciu złotych miesięcznie i skorzystać ze sposobów ukierunkowanych specjalnie na oszczędzanie na starość. Są to:

. Indywidualne Konto Emerytalne

. Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego

. Pracownicze Programy Emerytalne

IKE

Podstawową zaletą IKE jest zwolnienie z zysków przynoszonych przez te oszczędności z podatku dochodowego od osób fizycznych (tzw. podatku Belki) pod warunkiem utrzymania zebranych na IKE pieniędzy do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego. Wypłata następuje po ukończeniu przez oszczędzającego 60. roku życia oraz spełnieniu jednego z następujących warunków:

- należy dokonywać wpłat na IKE w co najmniej 5 dowolnych latach kalendarzowych albo

- dokonać ponad połowy wartości wpłat nie później niż 5 lat przed złożeniem wniosku o wypłatę.

Ograniczeniem jest tu kwota, jaką można zainwestować w ramach IKE. Limit wpłat w 2015 r. wynosi 11 877 zł (wpłaty w danym roku kalendarzowym nie mogą przekroczyć kwoty odpowiadającej trzykrotności przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok). Oszczędności na IKE są w całości dziedziczone, a spadkobiercy są zwolnieni z podatku od spadków i darowizn.

Zobacz: Wpadka Kopacz z JOW-ami. Kukiz pojedzie po niej jak po Lis? [ZAPIS RELACJI i PODSUMOWANIE]

IKZE

Oszczędzający na IKZE także nie płacą podatku od zysków kapitałowych. Mogą też liczyć na coroczne korzyści podatkowe, ponieważ wszystkie mieszczące się w rocznym limicie wpłaty odlicza się od podstawy opodatkowania. Roczny limit wpłat na IKZE nie może przekroczyć kwoty odpowiadającej 1,2-krotności przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego na dany rok. W 2015 roku to 4750,80 zł.

Wypłata środków zgromadzonych na IKZE następuje wyłącznie:

- na wniosek osoby oszczędzającej, po osiągnięciu przez nią wieku 65 lat (zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn) oraz pod warunkiem dokonywania wpłat na IKZE co najmniej w 5 latach kalendarzowych,

- w przypadku śmierci oszczędzającego - na wniosek osoby uprawnionej.

Środki zgromadzone na IKZE mogą być wypłacone jednorazowo lub w ratach, będą opodatkowane podatkiem zryczałtowanym w stawce 10 proc. Są też w całości dziedziczone.

Pracownicze Programy Emerytalne

Tworzone są z inicjatywy pracodawcy, za zgodą reprezentacji pracowników. Do PPE po jego utworzeniu może przystąpić każdy pracownik, który spełnia warunki opisane w umowie zakładowej. Do pracowniczego programu emerytalnego wnoszona jest składka podstawowa, którą finansuje pracodawca. Nie może ona przekroczyć 7 proc. wynagrodzenia uczestnika. Środki zaoszczędzone w ramach PPE powiększone są o zyski z inwestycji po osiągnięciu przez uczestnika programu wieku emerytalnego - 60 lat i bez względu na płeć mogą być spożytkowane w dowolny sposób. Wypłata następuje na wniosek uczestnika i może być jednorazowa albo ratalna.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki