WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polska Józef KOWALSKI ma 113 lat: Żyję długo, bo piję!

Józef KOWALSKI ma 113 lat: Żyję długo, bo piję!

30.12.2012, godz. 07:56
Żyję długo, bo piję
foto:

Przez całe swe dorosłe życie pan Józef Kowalski (113 l.) za kołnierz nie wylewał. - Ale nie, żeby się upijać, raczej dla zdrowotności - podkreśla. Nawet kiedy znalazł się już w domu pomocy w Tursku (woj. lubuskie), najstarszemu polskiemu ułanowi zdarzało się przemycić do swego pokoju buteleczkę wódeczki.

Pan Kowalski lada dzień skończy 113 lat! Jest ostatnim żyjącym ułanem, który w 1920 roku bronił Warszawy przed bolszewikami. I jak to ułan, nie stronił od szabelki, ale i butelki. I wyszło mu to na zdrowie. Bo jeszcze niedawno dziarski staruszek nieraz zerknął z uśmiechem na pielęgniarki opiekujące się nim w domu pomocy. A i wieczorem do herbatki lubił dolać parę kropelek czegoś mocniejszego.

Szabelki w turskim domu pomocy też mu nie zabrakło, bo na swoje 110. urodziny najstarszy ułan marszałka Piłsudskiego dostał od premiera Donalda Tuska (55 l.) piękną białą broń. Co prawda wywijać nią jak podczas Bitwy Warszawskiej już nie dał rady, ale oprzeć się na niej można zawsze.

Według historyka Dariusza Kurka (50 l.) Józef Kowalski to nie tylko najstarszy Polak, ale także najstarszy Europejczyk. - Jest jeszcze w Belgii jeden mężczyzna z rocznika 1900, ale tamten urodził się kilka miesięcy po naszym seniorze - mówi Kurek.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: