WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska KALENDARZ NA WIELKI POST: Jakie są NABOŻEŃSTWA w Wielkim Poście? Co to jest TRIDUUM PASCHALNE? Kiedy idziemy ze ŚWIĘCONKĄ?

KALENDARZ NA WIELKI POST: Jakie są NABOŻEŃSTWA w Wielkim Poście? Co to jest TRIDUUM PASCHALNE? Kiedy idziemy ze ŚWIĘCONKĄ?

24.02.2013, godz. 13:00
Wielki Post, droga krzyżowa
foto: Super Express

Wierni kośioła katolickiego obchodzą dziś drugą niedzielę Wielkiego Postu. Zaczął się on od posypania głów popiołem w Środę Popielcową, skończy radosnym śpiewem "Alleluja" w Wielką Sobotę. Na Se.pl przedstawiamy KALENDARZ NA WIELKI POST, a w nim daty i objaśnienia - m.in. jakie nabożeństwa odprawia się w Wielkim Poście, co to jest Triduum Pachalne?

Wielki Post jest czasem zadumy, modlitwy i pokuty. Żeby pomóc wiernym w głębokim przeżyciu okresu przygotowania do Wielkanocy w kościele odprawiane są specjalne nabożeństwa.
W piątki w każdej parafii odprawiana jest DROGA KRZYŻOWA. Podczas nabożeństwa wspomina się czas sądu nad Jezusem, drogi, jaką szedł z krzyżem na Golgotę i jego śmierci na krzyżu. W wiekszych kościołach wierni idą za niesionym przez ministrantów krzyżem do kolejnych stacji drogi krzyżowej. Kończy się ona czternastą stacją - złożeniem ciała Jezusa do grobu.
W niedzielę wierni gromadzą się na GORZKICH ŻALACH. Podczas nabożeństwa śpiewane są żałobne pieśni, upamiętniające kolejne etapy
męki i śmierci Chrytusa. Najczęściej kończy je procesja Najświętszego Sakramentu wewnątrz kościoła.

W każdej parafii organizowane są tez wielkopostne REKOLEKCJE. Podczas trzech lub czterech rekolekcyjnych dni na mszach świętych
głoszone są specjalne kazania, które mają pomóc przygotować się do sakramentu pokuty i przeżycia w łasce uświęcającej czasu świąt.
Najczęściej rekolekcje głoszone są przez zaproszonego księdza z innej parafii lub misjonarza.

Szczególną częścią Wielkiego Postu jest WIELKI TYDZIEŃ. Zaczyna się on od niedzieli poprzedzającej Wielkanoc. Tradycyjnie nazywa się ją NIEDZIELĄ PALMOWĄ. Tego dnia, na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy, święcone są palmy.

Zobacz: KALENDARZ NA WIELKI POST: Jakie są NABOŻEŃSTWA w Wielkim Poście? Co to jest TRIDUUM PASCHALNE? Kiedy idziemy ze ŚWIĘCONKĄ?

Wyjątkowe uroczystości zaczynają się od czwartku przed Wielkanocą. W WIELKI CZWARTEK Kościół przypomina o ostatniej wieczerzy Jezusa z apostołami. W wielu kościołach odbywa się obrzęd obmywania nóg wybranym wiernym przez księdza. Ten dzień też pamiątka ustanowienia sakramentu kapłaństwa i komunii świętej. Po uroczystej mszy świętej, najświętszy sakrament przenoszony jest do tzw. ciemnicy. W wybranym miejscu w kościele wierni mogą adorować Jezusa do Wielkiego Piątku.

WIELKI PIĄTEK jest jedynym dniem w roku, podczas którego nie jest odprawiana msza św. W kościołach odbywa się tylko nabożeństwo Adoracji Krzyża, podczas którego wszyscy wierni mogą ucałować krucyfiks z Jezusem. Po nabożeństwie Najświętszy Sakrament przenoszony jest do udekorowanego grobu Pańskiego.

WIELKA SOBOTA to czas na tradycyjne święconki. W kościołach święcone są koszyczki z chlebem, wędliną, pisankami, solą, pieprzem i
wielkanocnym barankiem. Święconkę zjada się dopiero podczas śniadania w wielkanocną niedzielę.
W sobotę po zmroku odprawiana jest najbardziej uroczysta msza w katolickim kalendarzu. Tzw. WIGILIA PASCHALNA kończy czas Wielkiego Postu. W kościołach znów rozbrzmiewa radosne: Alleluja.
Obrzędy WIELKANOCNEJ NIEDZIELI rozpoczynają się o świcie. Z kościołów wyruszają strojne procesje i biją dzwony na znak zmartwychwstania Jezusa. Kończy się czas pokuty i wyrzeczeń a rozpoczyna okres radości ze zwycięstwa Jezusa nad szatanem i śmiercią.

CZYTAJ WIĘCEJ: WIELKI POST - KOMPENDIUM WIEDZY

Źródło: Katarzyna Gos
Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: