ksiądz, modlitwa, krzyż

i

Autor: Monkpress

Kiedy ksiądz może zostać USUNIĘTY z Kościoła?

2015-09-05 18:00

Nagła śmierć Józefa Wesołowskiego przerwała proces, który toczył się w Watykanie. Polski duchowny był oskarżony o kontakty seksualne z nieletnimi, a także był podejrzany o posiadanie plików z pornografią dziecięcą. Jak ujawniły włoskie media, Józef Wesołowski zostanie pochowany w sutannie i z biskupim pierścieniem na palcu. Wszystko dlatego, że decyzja w sprawie jego wydalenia z Kościoła nie uprawomocniła się. Jak się jednak okazuje, wykluczenie ze stanu duchownego to nie jedyna kara, jaka może spotkać księdza ze strony władz kościelnych.

Były biskup Józef Wesołowski zmarł w nocy z 27 na 28 sierpnia. O jego śmierci poinformował na Twitterze ksiądz Piotr Studnicki. - Dziś o 5 rano zmarł abp Wesołowski. Bóg sprawiedliwy i miłosierny wziął sprawę w swoje ręce. Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie… - napisał polski duchowny na Twitterze. Śmierć Józefa Wesołowskiego oznacza, że proces w sprawie czynów pedofilskich, których miał się dopuszczać polski hierarcha, został zakończony bez wydania wyroku. Wcześniej, 11 lipca Józef Wesołowski po raz pierwszy stanął przed watykańskim sądem. Jednak ze względu na zły stan zdrowia, został przetransportowany do szpitala. Z nieoficjalnych informacji wynikało, że powodem był "nagły spadek ciśnienia, spowodowany upałami, napięciem i wiekiem". Tymczasem włoskie media obiegła informacja, że polski duchowny zostanie pochowany w sutannie oraz z biskupim pierścieniem na palcu. Józef Wesołowski ma zostać pochowany w sobotę 5 września o godzinie 12. Mszę w intencji zmarłego odprawi biskup Józef Szkodoń.

O sprawie zmarłego arcybiskupa pisaliśmy tutaj: Arcybiskup pedofil się zabił?

Zgodnie zapisami w prawie kanonicznym, wydalenie ze stanu kapłańskiego nie jest jedyną karą, jaka może spotkać księdza ze strony władz kościelnych. Jakie decyzje może wydać Kościół w sprawie duchownego, który dopuszcza się zabronionych czynów? Pierwszą z kar jest suspensa. - To kara, która może być zastosowana jedynie w stosunku do osób duchownych i oznacza zawieszenie w wykonywaniu czynności kapłańskich. Dotyczy to zarówno sprawowania funkcji liturgicznych, jak i ewentualnej władzy rządzenia i innych uprawnień, jeśli dany ksiądz pełni jakiś urząd kościelny. Taka kara może mieć wymiar całkowity, to znaczy zakazywać wykonywania wszystkich czynności kapłańskich albo tylko niektórych. Określa się to w treści dekretu, którym kara jest nakładana - mówił w wywiadzie dla portalu Idziemy.pl ksiądz dr hab. Piotr Majer. Inną karą dla źle zachowującego księdza jest interdykt, czyli czasowe wstrzymanie udzielanie sakramentów przez księży. Największą karą, jaka może spotkać duchownego jest ekskomunika (kara ta może również spotkać osoby świeckie). Ekskomunika to inaczej wykluczenie z Kościoła. Warto wiedzieć, że ekskomunika nie jest decyzją ostateczną i jest możliwy powrót do Kościoła. Wykluczenie ze struktur kościelnych grozi osobom, które dopuściły się następujących m.in. takich czynów: znieważyły ciało Chrystusa, uderzyły papieża, naruszyły tajemnicę spowiedziedź oraz konklawe, a także dokonały aborcji.

Czytaj: "Zdjęcie ekskomuniki to papastrofa"



Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki