WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska Kim jest generał Mieczysław Bieniek, legenda wojny w Iraku?

Kim jest generał Mieczysław Bieniek, legenda wojny w Iraku?

17.09.2016, godz. 16:14
Mieczysław Bieniek
foto: SE/EAST NEWS

Mieczysław Bieniek jest generałem Wojska Polskiego w stanie spoczynku. Urodzony w 19 czerwca 1951 roku, ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu oraz Akademię Sztabu Generalnego im. gen. Karola Świerczewskiego. W 2014 roku zakończył intensywną służbę w Siłach Zbrojnych RP. Prywatnie ma trzech synów, z czego dwóch poszło w jego wojskowe ślady.

Generał Mieczysław Bieniek służył w Siłach Zbrojnych RP przez 45 lat. Przez te lata pełnił funkcję między innymi: szefa grupy dowodzenia w PKW Syria, szefa logistyki w Polskiej Misji Pokojowej ONZ w Saharze Zachodniej, dowódcy Brygady Nordycko-Polskiej SFOR w Bośni i Hercegowinie, dowódcy Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe/PKW Irak czy też doradcy Ministra Obrony Narodowej Afganistanu. W 2007 roku - po 38 latach noszenia munduru - gen. broni dr Mieczysław Bieniek uroczyście zakończył służbę w Wojskach Lądowych. Od tamtej pory do marca 2009 roku był doradcą ministra obrony narodowej Polski. Po ukończonej edukacji na Akademii Sztabu Generalnego im. gen. broni Karola Świerczewskiego, studiach podyplomowych w Królewskiej Akademii Studiów Obronnych w Wielkiej Brytanii oraz studiach zarządzania zasobami obronnymi kraju w Monterrey w USA, w 2004 roku obronił doktorat w zakresie bezpieczeństwa narodowego na Akademii Obrony Narodowej w Warszawie.

Generał Mieczysław Bieniek jest autorem wielu książek i publikacji o takiej tematyce. Stopień generała otrzymał w 2010 roku. Jest laureatem wielu nagród, między innymi takich jak: Gwiazda Afganistanu, Odznaka "Honoris Gratia", Złoty Medal "Za zasługi dla obronności kraju" czy też kilka medali ONZ. Ma trzech synów: Mieczysława, Pawła i Piotra. Dwaj z nich poszli w wojskowe ślady ojca.

Czytaj: KOLEJNA dymisja. Macierewicz odwołał dowódcę wojsk specjalnych gen. Piotra Patalonga

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: