Kleszcze atakują! Druga fala

2013-09-02 4:00

Planując spacery z psem, powinniśmy pamiętać, że druga fala kleszczy rozpoczyna się w sierpniu i trwa do późnej jesieni. Właśnie teraz te złośliwe pasożyty wykazują szczególną aktywność. Niektóre z nich są nosicielami chorób, które mogą okazać się niebezpieczne nie tylko dla nas, ale również dla naszych czworonożnych pupili.

Kleszcze spotkamy w lasach, na łąkach, pastwiskach, na brzegach jezior, a nawet w parkach, na trawnikach i na skwerach. Lepiej się ich wystrzegać, ponieważ mogą przenosić groźne choroby, takie jak borelioza czy odkleszczowe zapalenie mózgu.

Borelioza

Jeśli twój czworonóg zaczyna:

*mieć problemy z poruszaniem się,

*nie ma apetytu,

*jest ospały,

*pojawiają się u niego obrzęki stawów,

to można przypuszczać, że zachorował na boreliozę. Jest to jedna z najczęstszych chorób odkleszczowych, na którą zapadają i ludzie, i zwierzęta. To choroba wielonarządowa, wywołana przez bakterie z rodziny krętków, które do organizmu dostają się wraz ze śliną kleszcza i w krótkim czasie namnażają, przenosząc wraz z krwią do różnych narządów. Niestety, rozpoznanie boreliozy jest dość trudne, dlatego jeśli tylko zaobserwujemy niepokojące objawy u naszego czworonożnego przyjaciela, od razu udajmy się z nim do lekarza weterynarii.

Odkleszczowe zapalenie mózgu

Z kolei odkleszczowe zapalenie mózgu u psów może mieć ostry przebieg i szybko zakończyć się zgonem. Na tę chorobę mogą wskazywać takie objawy, jak:

*gorączka,

*brak apetytu, zmęczenie,

*niepokój,

*drgawki,

*zaburzenia równowagi,

*światłowstręt,

*nadwrażliwość na dźwięki,

*porażenie kończyn.

Objawy mogą przypominać wściekliznę, dlatego ważne jest, aby zwierzę zostało prawidłowo zdiagnozowane przez dobrego lekarza.

Babeszjoza, inaczej piroplazmoza

Sprawcą tej choroby jest pierwotniak Babesia canis, przenoszony przez kleszcze. Objawy babeszjozy to:

*wysoka gorączka,

*apatia,

*ciemne zabarwienie moczu,

*brak apetytu, biegunka,

*wymioty,

*przyspieszony oddech.

Nasilenie objawów może być różne, nie muszą one występować jednocześnie. Leczenie jest długotrwałe, wymaga podawania wielu leków, a rokowania są słabe. Jeszcze kilka tygodni po kuracji piesek powinien otrzymywać preparaty regenerujące wątrobę i poprawiające pracę nerek, co oczywiście jest kosztowne.

Anaplazmoza

Równie niebezpieczną chorobą jest anaplazmoza. Jest ona wywoływana przez mikroorganizmy, zaliczane do riketsji, przenoszone przez kleszcze. Choroba zaczyna się wysoką gorączką, brakiem apetytu, bolesnością mięśni. Pierwsze objawy pojawiają się 1-2 tygodnie od zarażenia. Leczenie polega na podawaniu antybiotyków.

Stosuj preparaty

Aby uchronić pupila przed kontaktem z kleszczem, powinniśmy stosować odpowiednie preparaty zabezpieczające, specjalne obroże, krople. Poza tym po każdym spacerze musimy dokładnie sprawdzić skórę zwierzęcia i niezwłocznie usunąć ewentualnego nieproszonego gościa. Pod żadnym pozorem nie wolno nam sięgać po takie sposoby, jak przypalanie kleszcza, polewanie go wódką czy też smarowanie tłuszczem. To zwiększa ryzyko zakażenia.

Więcej informacji na stronie www. zdrowyfutrzak.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki