Konwencja o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Konwencja antyprzemocowa [TREŚĆ]

2015-02-06 13:02

Sejm przyjął w piątek ustawę o ratyfikacji konwencji antyprzemocowej. Głosowanie nad ratyfikacją konwencji Rady Europy poprzedziła burzliwa dyskusja. Posłowie prawicy przekonywali o szkodliwości konwencji i możliwych negatywnych skutkach jej przyjęcia. Wcześniej, biskupi wystosowali oświadczenie na temat konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Sprawdź, co zapisane jest w konwencji, jakie są jej cele, do kogo jest skierowana, przed czym chroni kobiety?

Konwencja o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej to dokument międzynarodowy. Obowiązuje w krajach Unii Europejskiej, które go ratyfikowały. Pozwala on na regulacje prawne przepisów pozwalających na działanie przeciw formom wszelkiej przemocy.

Cele konwencji: a. ochronę kobiet przed wszelkimi formami przemocy oraz zapobieganie, ściganie i eliminację przemocy wobec kobiet i przemocy domowej; b. przyczynienie się do eliminacji wszelkich form dyskryminacji kobiet oraz wspieranie rzeczywistego równouprawnienia kobiet i mężczyzn, w tym poprzez wzmocnienie pozycji kobiet; c. stworzenie szeroko zakrojonego planu ramowego, polityk i działań na rzecz ochrony i wsparcia wszystkich ofiar przemocy wobec kobiet i przemocy domowej; d. zacieśnianie międzynarodowej współpracy mającej na celu likwidację przemocy wobec kobiet i przemocy domowej;e. zapewnienie wsparcia i pomocy organizacjom i instytucjom władzy wykonawczej w skutecznej współpracy na rzecz wypracowania zintegrowanego podejścia do likwidacji przemocy wobec kobiet i przemocy domowej

Zakres konwencji
1.Konwencja ma zastosowaniedo wszelkich form przemocy wobec kobiet, w tym przemocy domowej, która w większym stopniu dotyka kobiety. 2.Strony zachęca się do stosowania niniejszej konwencji do wszystkich ofiar przemocy domowej. Przy stosowaniu niniejszej Konwencji Strony poświęcają szczególną uwagę kobietom, ofiarom przemocy ze względu na płeć. Niniejsza konwencja ma zastosowania w czasie pokoju i w sytuacjach konfliktów zbrojnych.

Konwencja zawiera także stosowne definicje i wyjaśnia kogo obowiązuje:
"przemoc wobec kobiet” rozumie się jako naruszenie praw człowieka oraz formę dyskryminacji kobiet, w tym wszelkie akty przemocy ze względu na płeć, które prowadzą lub mogą prowadzić do fizycznej, seksualnej, psychologicznej lub ekonomicznej szkody lub cierpienia kobiet, w tym również groźby takich aktów, sytuacje przymusu lub arbitralnego pozbawienia wolności, zarówno w życiu publicznym, jak i prywatnym; przemoc domowa” oznacza wszelkie akty fizycznej, seksualnej, psychologicznej lub ekonomicznej przemocy występujące w rodzinie lub gospodarstwie domowym lub pomiędzy byłymi lub obecnymi małżonkami lub partnerami, niezależnie od tego, czy sprawca i ofiara dzielą miejsce zamieszkania, czy też nie; „płeć społeczno-kulturowa” oznacza społecznie skonstruowane role, zachowania, działania i atrybuty, które dane społeczeństwo uznaje za odpowiednie dla kobiet lub mężczyzn; „przemoc wobec kobiet ze względu na płeć” oznacza przemoc skierowaną przeciwko kobiecie ze względu na jej płeć lub taką przemoc, która w szczególności dotyka kobiety; „ofiara” oznacza każdą osobę fizyczną, której dotyczą zachowania wymienione w ust. a i b niniejszego artykułu; „kobiety” oznaczają również dziewczęta poniżej osiemnastego roku życia

Konwencja zobowiązuje państwo do: zmiany prawa, tak by definicja przestępstwa przemocy seksualnej opierała się na braku zgody osoby pokrzywdzonej, zagwarantowania, że prawo jest stosowane do przestępców seksualnych również wtedy, gdy pokrzywdzonymi są ich obecne lub byłe żony lub partnerki, regularnego zbierania odnośnych, zdezagregowanych danych statystycznych na temat przestępczości seksualnej, zapewnienia specjalistycznej pomocy ofiarom przemocy seksualnej, inwestowania w działania zapobiegające przemocy seksualnej poprzez podnoszenie świadomości społecznej, edukację, media i zaangażowanie organizacji pozarządowych, promowania dostępu ofiar do wymiaru sprawiedliwości.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Zobacz: Konwencja antyprzemocowa przegłosowana. Głosy na sali: Hańba, hańba!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają