WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polska KOŚCIÓŁ chce wprowadzić DRUGĄ I KOMUNIĘ ŚWIĘTĄ. Nowy sakrament - ODNOWIENIE PRZYRZECZEŃ CHRZCIELNYCH

KOŚCIÓŁ chce wprowadzić DRUGĄ I KOMUNIĘ ŚWIĘTĄ. Nowy sakrament - ODNOWIENIE PRZYRZECZEŃ CHRZCIELNYCH

11.04.2012, godz. 15:41
Pierwsza Komunia Święta
foto: Brak agencji

Szykują się rewolucyjne zmiany w Kościele, które bezpośrednio dotkną najmłodszych wierzących. Kościół w Polsce rozważa wprowadzenie nowego sakramentu, tzw. drugiej Pierwszej Komunii Świętej, do której miałaby przystępować dzieci w szóstej klasie podstawówki. Obecnie zwyczaj praktykowania sakramentu odnawiania przyrzeczeń chrzcielnych jest znany tylko w diecezji płockiej, ale w związku z reformą edukacji i rozpoczęciem nauki w szkole 6-latków Episkopat Polski chce wprowadzić dodatkowy sakrament.

Druga I Komunia Św. miałby być odpowiedzią Kościoła na reformę edukacji i obowiązek posyłania do szkół 6-letnich dzieci. Jak informuje "Gazeta Wyborcza" Episkopat Polski zdaje sobie sprawę, że od 2014 roku Pierwszą Komunię Świętą będą mogły przyjmować dzieci, które nie skończyły jeszcze 8 lat (sakrament I Komunii przyjmowany jest w drugiej klasie).

Biskupi już wcześniej zalecali przesunięcie sakramentu z drugich do trzecich klas. Uznali bowiem, że dopiero dziecko, które kończy 9 lat jest w stanie zrozumieć znaczenie tego sakramentu. Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski wydała komunikat  z decyzją, że do I Komunii Św. przystępują dzieci w wieku 9 lat, ale jeśli do drugiej klasy chodzą też dzieci młodsze to one także mogą przystąpić do tego sakramentu.

A co z sakramentem drugiej I Komunii Św.? Zgodnie z podstawą programową Katechizmu Kościoła Katolickiego pojawiła się propozycja, by odnowienie przyrzeczeń było praktykowane na terenie całego kraju. Episkopat Polski nie zdecydował jednak czy tak się stanie.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: