WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska Lekarze zrobili jej twarz z nogi [ZDJĘCIA]

Lekarze zrobili jej twarz z nogi [ZDJĘCIA]

08.10.2016, godz. 04:00
Lekarze zrobili mi twarz z nogi
Iwona Hinz foto:

Ta pacjentka ma niebywałe szczęście, że trafiła pod skrzydła lekarzy z katowickiego Szpitala Klinicznego im. Andrzeja Mielęckiego. Najpierw uratowali jej życie, wycinając z twarzy złośliwy nowotwór, a teraz perfekcyjnie odtworzyli zniszczoną żuchwę, używając do tego fragmentu kości strzałkowej pobranej z nogi. - Nic mnie nie boli, będę normalnie mówić i jeść - cieszy się Iwona Hinz (48 l.).

Dziś, po kilkunastu dniach od przeprowadzonego zabiegu, pani Iwona czuje się bardzo dobrze. Jej twarz jest jeszcze opuchnięta, ale najdalej za pół roku będzie trudno poznać, że przeszła operacje. - Już widzę poprawę. Nic mnie nie boli, a wkrótce będę mogła normalnie mówić i jeść - mówi.

A jeszcze niedawno jej życie wisiało na włosku. Zdiagnozowano u niej nowotwór, który zaatakował kości twarzy. Trzeba było wyciąć katowiczance lewą połowę żuchwy oraz węzły chłonne. Lekarze wszczepili jej wówczas płytkę rekonstrukcyjną, ale to rozwiązanie dalekie jest od doskonałości. Dość powiedzieć, że na takiej płytce nie można implantować zębów, czy też zamocować sztucznej szczęki.

Dlatego prof. Iwona Niedzielska, ordynator Oddziału Chirurgii Twarzowo-Szczękowej katowickiego szpitala, postanowiła wraz z zespołem "zrobić" dla swej pacjentki nową żuchwę. - Najpierw przygotowaliśmy model ubytku, aby precyzyjnie określić, ile należy pobrać kości strzałkowej z nogi pacjentki. Potem tę kość modelowaliśmy tak, aby idealnie, jak kawałek puzzla, dopasować ją do ubytku. Pozostało zespolić ze sobą naczynia. Niektóre miały zaledwie 12 mm. Przy ich łączeniu zamiast szwów, wykorzystaliśmy kuplery. To takie pierścienie wykonane z tytanu - tłumaczy przebieg operacji prof. Iwona Niedzielska.

Wszystko to trwało ponad osiem godzin. Ale udało się i pani Iwona wkrótce opuści szpital. - Bardzo dziękuje lekarzom. Teraz mam zamiar często się uśmiechać i żyć - mówi pacjentka.

Czytaj: Uwaga na wichury i ulewy! Pogoda na weekend 8-9 października

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: