MAJÓWKA 2013 - KOMARY i KLESZCZE: Jak się przed nimi UCHRONIĆ?

2013-04-26 13:40

Wiosna rozpoczęła się już na dobre. Jej początek sprzyja wyprawom do lasów, zagajników, na łąki, nad stawy, jeziora. Niestety, wszędzie tam wszędzie możemy spotkać komary i kleszcze. Co robić by taka wyprawa w piękne miejsce nie zepsuła nam długiego majowego weekendu i nie była groźna dla naszego zdrowia i życia?

Komary

Owady te najczęściej zaczynają swoją działalność w maju. Kończą na jesieni, zazwyczaj we wrześniu. W ciągu doby najwięcej można ich spotkać o świcie, wieczorem i w nocy. Najwięcej komarzyc napotkamy przy zbiornikach wodnych, czy nawet wilgotnych rowach, łąkach. Taki klimat najbardziej im sprzyja i to właśnie tam ma miejsce wylęg larw komarów.

Najbardziej lubią one atakować młodych mężczyzn, dzieci, kobiety w okresie owulacji. Związane jest to z temperaturą ciała, wyższą od przeciętnej. Komarzyce są wyposażone w niezwykle czuły narząd termolokacyjny. Dlatego tak szybko docierają do obiektów najcieplejszych. Mają też niezawodny receptor węchowy, dzięki któremu namierzają spocone ciała, które szybko padają ich ofiarą.

Jak się chronić?

jest na to wiele sposobów. Wybierając się w miejsca gdzie możemy spotkać szczególnie dużo komarów, pamiętajmy o długim rękawie, spodniach z długimi nogawkami, skarpetkami. Dobrze zabezpieczyć się też środkami zwanymi repelentami: żele, spreje, kremy, dezodoranty. Warto nimi posmarować wszystkie odsłonięte części ciała. Dorośli mogą też ratować się witamina B1, której zapachu komarzyce nie znoszą. Wózek dziecięcy, łóżeczko należy zabezpieczyć specjalną moskitierą. Owady te możemy też skutecznie odpędzić zapachami miłymi dla naszych receptorów, a odrażającymi dla komarów. Te zapachy to: mięta, wanilia, eukaliptus, lawenda, cytryna. Dlatego pomyślmy o świeczkach zapachowych albo olejkach.

Po ukąszeniu

Zdezynfekować miejsce ukąszenia spirytusem, woda utlenioną, rivanolem. Następnie posmarować jakimś z wielu dostępnych na rynku specyfikiem: żelem, maścią łagodzącą podrażnienia. Gdy nasze dziecko ma skłonności do rozdrapywania bąbli, warto je dezynfekować wielokrotnie i podać dziecku wapno.

Kleszcze

Sezon ich największej aktywności to maj/czerwiec i wrzesień/ październik. Kleszcze żyją na granicy lasów liściastych i łąk, w parkach, a także w zaroślach. Szczególnie lubią miejsca porośnięte paprociami, jeżynami, czarnym bzem. Wysokość, na której najczęściej występują to 1,5m, tak, więc na swoją ofiarę czekają na gałęziach drzew, niskich krzewach. Lubią ciepło i wilgotne obszary. Najbardziej narażeni są grzybiarze, dzieci i wszyscy odwiedzający lasy, zarośla czy parki.

Jak się chronić?

Podobnie jak przed komarami. Wybierając się do lasu, parku w zarośla, należy bezwzględnie pamiętać o osłonięciu ciała ubraniami: długie nogawki, długie rękawy, wysokie obuwie, czapki. Można używać maści, żelów i innych preparatów odstraszających kleszcze. Po każdej wycieczce w takie miejsce obejrzyj dokładnie całe ciało i ubranie. Szczególnie sprawdź miejsca pod pachami, w pachwinach, u kobiet pod piersiami, w zgięciach kolan i za uszami.

Po ukąszeniu

Gdy zauważysz kleszcza nie panikuj. Przygotuj pincetę i spirytus lub wodę utlenioną do zdezynfekowania miejsca ugryzienia. Wyciągając kleszcza złap go i pewnym ruchem wyciągnij, najlepiej jednym ruchem. Nie wykręcaj i nie miażdż. Nie smaruj też kleszcza niczym tłustym. Kiedyś uważano ze to pomaga i kleszcz szybko opuści naszą skórę. Wcześniej jednak będzie się dusił i wymiotował pod naszą skórę, a to może dostarczyć groźnych wirusów i bakterii do naszego organizmu. Dlatego nie używaj żadnych tłuszczy. Jeśli po usunięciu kleszcza zauważysz ze pozostały jego jakieś odnóża w skórze koniecznie skontaktuj się z lekarzem w celu ich usunięcia. Jeśli z sukcesem wyrwałaś całkowicie kleszcza i tak obserwuj miejsce ugryzienia czy nie pojawia się zaczerwienie, jeśli tak obrysuj je długopisem. Trzeba być czujnym i w razie objawów wskazujących na początku na grypę zwrócić się jak najszybciej do lekarza i poinformować o swoich podejrzeniach.

Czytaj więcej: MAJÓWKA 2013 - utrudnienia na DROGACH: Sprawdź, gdzie są KORKI

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki