WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polska Mumia z Muzeum Narodowego w Warszawie nie ma penisa! Okazała się kobietą!

Mumia z Muzeum Narodowego w Warszawie nie ma penisa! Okazała się kobietą!

13.08.2016, godz. 10:42
Mumia, muzeum narodowe
foto: Twitter/Warsaw Mummy Project

Szok! Mumia kapłana Hor-Dżehutiego, która znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie kazała się kobietą! O zaskakującym odkryciu poinformowano na Światowym Kongresie Badań nad Mumiami w Peru.

Doktoranci Uniwersytetu Warszawskiego Wojciech Ejsmond, Marzena Ożarek-Szilke i Kamila Braulińska, dokonali zaskakującego odkrycia w ramach przedsięwzięcia Warsaw Mummy Project. Ogłosili je na Kongresie Badań nad Mumiami w Limie w Peru. Okazało się bowiem, że mumia kapłana Hor-Dżehutiego Hor-Dżehutiego tak naprawdę jest kobietą!

– Po przeprowadzeniu badań tomograficznych okazało się, że szkielet domniemanego kapłana ma bardzo delikatną budowę, co jest dość nietypowe dla mężczyzny. To był pierwszy sygnał, że nie mamy do czynienia z osobą, o której wspomina napis na trumnie, w której złożono zmarłego – wyjaśniła Marzena Ożarek-Szilke, archeolog i antropolog fizyczna. Bod bandażami nie znaleziono również penisa.

Naukowcy odtworzyli też wygląd zmarłej osoby. Wykonano model 3D za pomocą technologii tomograficznej. Dzięki niej nie trzeba było naruszać prastarych bandaży owijającej zwłoki. Teraz pracownicy muzeum będą musieli zmienić tabliczkę pod gablotą z warszawską mumią. Najprawdopodobniej błędnie zinterpretowanymi hieroglifami. – W wyniku najnowszych badań musimy zmienić identyfikację zmarłej osoby. Wstępnie przypuszczamy, że mumia może pochodzić z okresu wcześniejszego niż sądzono – powiedziała archeolog Kamila Braulińska.

Zobacz: Ostatnia okazja aby zobaczyć wystawę pt: "Machiny Leonardo da Vinci" w Muzeum Techniki!

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: