DODATKI PODNIOSĄ TWOJĄ EMERYTURĘ

i

Autor: Shutterstock EMERYTURA, STAROŚĆ, DODATKI, PIENIĄDZE

Należy ci się świadczenie przedemerytalne

2015-05-12 4:00

Jeśli zostałeś zwolniony z pracy z powodu upadłości lub niewypłacalności firmy, masz odpowiedni wiek i staż, możesz się starać o świadczenie przedemerytalne.

Aby starać się o świadczenia przedemerytalne, musisz mieć status osoby bezrobotnej i przez co najmniej pół roku pobierać z urzędu pracy zasiłek dla bezrobotnych oraz nadal być zarejestrowany jako bezrobotny. W tym czasie nie mogłeś odmówić podjęcia pracy zaproponowanej przez urząd (również w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych). Musisz także przestrzegać terminów, czyli złożyć wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego w ciągu 30 dni od dnia wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu poświadczającego 6-miesięczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych lub ustania zatrudnienia.

Kryteria dotyczące wieku i stażu zmieniają się w zależności od przyczyn rozwiązania przez zakład pracy umowy o pracę. Zawsze jednak musisz udowodnić, że w firmie, z której zostałaś zwolniony, pracowałaś wcześniej przez co najmniej 6 miesięcy.

Jeśli straciłaś(-eś) pracę z powodu likwidacji lub niewypłacalności pracodawcy:

ukończone co najmniej 56 lat (kobieta) lub 61 lat (mężczyzna) do dnia rozwiązania umowy o pracę (lub stosunku służbowego) oraz co najmniej 20-letni (kobieta) i 25-letni (mężczyzna) staż pracy. Warunek dodatkowy - u tego pracodawcy byłaś(-eś) zatrudniona(-y) nie krócej niż sześć miesięcy

bez względu na wiek, ale pod warunkiem że do 31 grudnia roku poprzedzającego rozwiązanie umowy o pracę twój staż pracy wynosił co najmniej 34 lata (kobieta) i 39 lat (mężczyzna). Warunek dodatkowy: pracowałaś(-eś) w tej firmie co najmniej na pół roku przed jej zamknięciem.

Jeśli straciłaś(-eś) pracę z przyczyn dotyczących zakładu pracy (np. likwidacja stanowiska, zwolnienia grupowe, przyczyny ekonomiczne)

ukończone co najmniej 55 lat (kobieta) lub 60 lat (mężczyzna) do dnia rozwiązania stosunku pracy (lub stosunku służbowego) oraz masz 30-letni (kobieta) lub 35-letni staż pracy (mężczyzna). Warunek dodatkowy: przepracowałaś w tej firmie co najmniej sześć miesięcy;

bez względu na wiek, jeśli do dnia rozwiązania umowy (stosunku służbowego) masz staż pracy wynoszący co najmniej 35 lat (kobieta) lub 40 lat (mężczyzna). Warunek dodatkowy: przepracowałaś (eś) w tej firmie co najmniej 6 miesięcy.

Jeśli prowadziłaś(-eś) własną firmę i sąd ogłosił jej upadłość

. do dnia, w którym sąd wydał postanowienie o upadłości firmy, musisz mieć ukończone co najmniej 56 lat (kobieta) oraz co najmniej 61 lat (mężczyzna) oraz legitymować się stażem pracy wynoszącym 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. Ważne, żeby działalność gospodarcza (niezwiązana z rolnictwem) była prowadzona bez przerwy co najmniej dwa lata przed dniem ogłoszenia upadłości i za ten okres były opłacane składki na ubezpieczenia społeczne.

Jeśli straciłaś(-eś) prawo do renty

ukończone co najmniej 55 lat (kobieta) oraz co najmniej 60 lat (mężczyzna) oraz udowodniony 20-letni (kobieta) lub 25-letni (mężczyzna) staż pracy. Wcześniej przez pięć lat bez przerwy musiałaś pobierać rentę z tytułu niezdolności do pracy. Warunek dodatkowy - musisz zarejestrować się w urzędzie pracy w ciągu 30 dni od dnia, w którym straciłaś(-eś) do niej prawo.

Jeśli pracowałaś(-eś) przy azbeście

byłeś zatrudniony w dniu 28 września 1997 r. w zakładach produkujących wyroby zawierające azbest oraz w zakładach, które zaprzestały produkcji azbestu lub oddelegowanie do tych zakładów lub zatrudnienie w przedsiębiorstwach powstałych w wyniku przekształcenia, podziału lub połączenia tych zakładów do czasu zaprzestania produkcji wyrobów zawierających azbest,

rozwiązałaś(-eś) umowę o pracę z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz masz staż pracy uprawniający do emerytury - 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, w tym co najmniej 10 lat w zakładach produkujących azbest.

Jeśli byłaś (-eś)pracownikiem stoczni, które były objęte postępowaniem kompen-sacyjnym. Ile wynosi świadczenie?

Co roku możesz liczyć na podwyższenie swego świadczenia przedemerytalnego, bo jest ono waloryzowane na takiej samej zasadzie jak emerytury. Od 1 marca 2015 r. świadczenie wynosi 1027,39 zł.

Zobacz też: Komorowska kontra Duda. Pojedynek na stylizacje

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki