WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska Nawałnice nad Polską. Gdzie są burze? [RELACJA]

Nawałnice nad Polską. Gdzie są burze? [RELACJA]

12.08.2017, godz. 20:02
Burza, piorun, błyskawica
foto: EAST NEWS

Sierpniowy długi weekend zaczął się w Polsce tragicznie. Sprawdziły się ostrzeżenia synoptyków: przez nasz kraj przeszły gwałtowne nawałnice, w wyniku których co najmniej 4 osoby  straciło życie. Jak mówił na antenie TVN24 Paweł Frątczak, rzecznik Państwowej Straży Pożarnej: - Nie pamiętam już tak tragicznej nocy, jeżeli chodzi o burze, które są, jak podkreślam, normalnymi zjawiskami atmosferycznymi. Zapraszamy do naszej relacji, gdzie śledzić będziemy doniesienia pogodowe z kraju.

Ostrzeżenia meteorologiczne przed burzami IMGW wydał prawie dla całego kraju, wyjątkiem są jedynie województwa lubelskie, podkarpackie i podlaskie oraz wschodnia część warmińsko-mazurskiego. Większość ostrzeżeń ma rangę drugiego stopnia w skali trzystopniowej. Oznacza to "wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia".

ABY ODŚWIEŻYĆ WCIŚNIJ F5 LUB ODŚWIEŻ STRONĘ

19:59 Caritas Polska uruchomiła zbiórkę na rzecz poszkodowanych w wyniku zniszczeń, jakie spowodowały burze i nawałnice, które przeszły w piątek w nocy nad Polską. W odpowiedzi na pilne potrzeby poszkodowanych Caritas Polska przeznaczyła 30 000 zł – pieniądze pochodziły ze specjalnego funduszu klęsk żywiołowych.

Aby pomóc poszkodowanym można wysłać SMS z hasłem WICHURA pod numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT) lub dokonać wpłaty na konto Caritas PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 – z dopiskiem WICHURA.

19:40 W sobotni wieczór Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ponownie ostrzegł przed burzami we wschodniej Polsce. Najbardziej intensywne mają przejść w jej południowej części. Burz można spodziewać się w nocy. Dla woj. podkarpackiego zostało również wydane ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami z gradem oraz ostrzeżenia trzeciego stopnia przed jutrzejszymi upałami.

Województwa: podlaskie, małopolskie i świętokrzyskie objęte są ostrzeżeniami drugiego stopnia ze względu na burze z gradem. Dla woj. mazowieckiego zostało wydane ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałem, a pierwszego stopnia przed burzami. Podczas burz wiatr osiągnie w porywach do 80 km/h. Będzie o wiele słabszy od tego, który towarzyszył w nocy nawałnicom na Pomorzu, gdzie - według pomiarów stacji Instytutu - osiągnął prędkość 110 kilometrów na godzinę.

19:17 Rządowe Centrum Bezpieczeństwa po południu ostrzegało:

 

 

18:41 Jak informuje PAP w sobotnie popołudnie sytuacja na liniach kolejowych po nocnych burzach się stabilizuje. Na dłuższych trasach pociągi miały jednak kilkugodzinne opóźnienia. Sieć kolejowa jest przejezdna, ale na linii Bydgoszcz-Piła ruch pociągów nadal jest wstrzymany.

W najnowszym komunikacie wydanym około godziny 18 PKP PLK poinformowały, że na trasie Piła-Bydgoszcz nadal obowiązuje komunikacja zastępcza, ale na tory sprowadzane są już lokomotywy spalinowe.

18:15 Coś w tym jest:

 

 

17:29 Minister Błaszczak na wideokonferencji z Gdańska mówił: - Służby są przygotowane do niesienia pomocy. Zrobimy wszystko, by nie doszło ponownie do takich zdarzeń (...) Odprawę rozpocząłem od złożenia kondolencji rodzinom ofiar. Niestety, jest pięć ofiar tej nocnej nawałnicy w województwie pomorskim, w tym dwójka dzieci. To jest oczywiście tragedia. Zrobimy wszystko, żeby nie doszło ponownie do tego rodzaju zdarzeń, ale nasze możliwości są ograniczone ze względu na siły natury (...) Zwróciłem się do wojewodów, do komendanta głównego PSP, żeby przeprowadzić kontrole miejsc, w których przebywają dzieci na obozach harcerskich. Chodzi właśnie o miejsca, które mają charakter obozów - nie są zorganizowane w budynkach, tylko pod namiotami. Każdy obóz jest zarejestrowany w kuratorium oświaty. Poszczególni komendanci powiatowi niezwłocznie wyjadą w miejsca, w których są zorganizowane te obozy, żeby sprawdzić przygotowanie i być gotowym w sytuacji, która wymagałaby interwencji ze strony straży pożarnej.

Na koniec dodał: - Dziękuję zarówno funkcjonariuszom Państwowej Straży Pożarnej, jak i druhom OSP za ofiarność i zaangażowanie podczas akcji ratunkowej prowadzonej w bardzo trudnych warunkach. W działaniach wspierały ich również inne służby np. policjanci

16:34 Niesamowity film pokazujący skalę zniszczeń w Suszce, gdzie doszło do tragedii:

 

 

15:52 Po tragedii na obozie harcerskim również Mariusz Błaszczak zabrał głos:

 

15:33 Poradnik, jak zachowywać się w trakcie burzy za kierownicą samochodu przygotował portal francuskie.pl:

 

 

15:11 Sceny jak z filmu:

 

 

15:00 Zbiórkę dla poszkodowanych w wyniku nawałnic rozpoczął również Caritas. Tymczasem kolejne zdjęcie z wczorajszej nawałnicy, tym razem z Wielkopolski:

 


14:48 Na zwołanym spotkaniu z mediami głos zabrała premier Beata Szydło. Mówiła ona m.in.: - Chcę złożyć kondolencje rodzinom ofiar, które zginęły ostaniej nocy podczas nawałnic (...) Najważniejszą sprawą jest zabezpieczenie życia i zdrowia poszkodowanych, na tym koncentrują się obecnie służby (...) Min. Mariusz Blaszczak zwróci się do wojewodów, żeby wspólnie z kuratorami oświaty sprawdzili miejsca pobytów dzieci i młodzieży (...) Kolejnym krokiem, który podejmie rząd, będzie pomoc finansowa.

14:35 Kolejne zdjęcia z Pomorza:

 

 

14:17 W MSWiA odbyło się spotkanie, na którym podsumowano ostatnią noc:

 

 

13:45 IMGW wydało kolejny komunikat:

 


13:10 Duże straty odnotowano również w Bydgoszczy:

 

 

12:29 Po zdarzeniach w Suszku szef Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej Grzegorz Nowik zarządził miesięczną żałobę we wszystkich jednostkach ZHR. Jak napisał: – Stawiamy sobie pytanie – czy mogliśmy uczynić coś jeszcze, aby tego uniknąć.

11:59 Trwa usuwanie skutków nawałnic na Pomorzu:

 

 

11:37 Do najtragiczniejszego wydarzenia wczorajszej nocy doszło w miejscowości Suszek (Pomorskie), gdzie w wyniku trąby powietrznej zginęła dwójka młodych harcerzy: dziewczynki w wieku 13 i 14 lat.Wiadomo, że zginęło dwoje uczestników obozu. Oficer prasowa chojnickiej policji Magdalena Rolbiecka poinformowała, że ofiarami są dzieci w wieku 13 i 14 lat. Dzieci te zmarły w wyniku obrażeń doznanych w efekcie nawałnicy (przynajmniej jedno z nich przygniotło drzewo, które upadło na namiot). Więcej o tej tragedii można przeczytać TUTAJ.

11:15 Profil "Polscy łowcy burz" poinformował, że "dzisiaj burze (jednak o słabszej sile niż te, które miały miejsce w ciągu nocy) możliwe są w głównie w regionach wschodniej i południowo-wschodniej części kraju. Mogą towarzyszyć im silne porywy wiatru, ulewne opady deszczu, niewykluczone również opady gradu. Uspokajamy jednak, że ogólnie ich siła będzie mniejsza niż burz z wczorajszego wieczoru i nocy".

 

 

11:03 IMGW wydał ostrzeżenia 3 stopnia dla województwa lubelskiego i podkarpackiego. Przestrzega przed upałem oraz gwałtownymi opadami deszczu z gradem. Maksymalna temperatura na tych terenach może dobić do 35 stopni Celsjusza

10:44 INFOLINIA DLA RODZIN POSZKODOWANYCH DZIECI Z OBOZU HARCERSKIEGO W SUSZKU: (42) 664 10 53

Nad Wrocławiem również wczorajsza noc wyglądała ciekawie:

 

 

10:23 Zaleca się, aby w przypadku planów na podróż w dzisiejszym dniu być ostrożnym. Tymczasem w sieci dużą popularność zdobywa zdjęcie z wczorajszego popołudnia:

 

 

10:00 Rzecznik PSP, st. bryg. Paweł Frątczak poinformował media: - Mamy za sobą bardzo dramatyczną noc, po przejściu burz, które jeszcze występują w niektórych regionach. Zaczęły się od strony południowej Polski i objęły województwo dolnośląskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie i pomorskie. Do godzin porannych strażacy interweniowali ponad 6 tysięcy razy, najwięcej w Wielkopolsce i woj. kujawsko-pomorskim (po 2 tys. interwencji w obu regionach).

Zobacz także: Potężne nawałnice nad Polską. Są zabici i ranni

Polecamy również: Wypadek Polskiego Busa. Jest wielu rannych

Przeczytaj ponadto: Pogoda na weekend: Ostry ŻAR z nieba [ZDJĘCIA]

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: