WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
www.se.pl - Wiadomości, Polityka, Sport.pl wiadomości polska Nie złożysz tego oświadczenia, zablokują ci konto w banku!

Nie złożysz tego oświadczenia, zablokują ci konto w banku!

02.11.2016, godz. 16:06
Dokument
foto: Pixabay.com

Pozosał miesiąc na złożenie oświadczenia o rezydencji podatkowej FATCA. Osobom, które go nie złożą do końca listopaada, zostaną zamknięte konta bankowe. Kto musi złożyć oświadczenie FATCA?

Klienci banków mają czas do końca listopada na złożenie oświadczenia o rezydencji podatkowej FATCA. Banki zamkną konta tym, którzy nie dostarczą dokumentu na czas. Co to jest FATCA i kogo dotyczy? Oświadczenie FATCA dotyczy tych klientów banków, którzy są rezydentami podatkowymi USA. FATCA (Fereign Account Tax Compliance Act) to ustawa amerykańskiego rządu, której celem jest walka z unikaniem opodatkowania przez podatkinków, będących rezydentami podatkowymi USA, posiadających inwestycje na zagranicznych rachunkach bankowych, czy też inwestycyjnych.

Na mocy porozumienia między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki i ustawy obowiązującej od 1 grudnia 2015 r., polskie instytucje finansowe zostały zobligowane do raportowania klientów będących rezydentami podatkowymi USA.

Oświadczenie FATCA - kto je musi złożyć

Dokument FATCA muszą złożyć WSZYSCY klienci (indywidualni i firmowi) banków, SKOK-ów, towarzystw inwestycyjnych, domów maklerskich czy zakładów ubezpieczeń, którzy zawarli swoje umowy pomiędzy 1 lipca 2014 r. a 30 listopada 2015 r. Obowiązki podatkowe w Stanach Zjednoczonych mają nie tylko obywatele kraju, ale także stali rezydenci, posiadacze „zielonej karty” czy osoby, które w Stanach przebywały przez określony czas (minimum 31 dni w bieżącym roku i przynajmniej 183 w bieżącym i dwóch poprzednich).

Banki zamkną konta osobom, które nie dostarczą FATCA

Klienci banków, których FATCA dotyczy, mają czas do końca listopada 2016 roku na złożenie deklaracji. Jeśli się tego nie zrobi, to instytucje finansowe będą miały obowiązek blokady naszych rachunków w ciągu 3 dni roboczych. Co to oznacza? Nie będzie można dokonać JAKIEJKOLWIEK operacji, w tym nawet wypłaty pieniędzy. Środki zostaną odblokowane dopiero po złożeniu oświadczenia FATCA.

FATCA - jak wypełnić

Całe oświadczenie o rezydencji podatkowej to zaznaczenie „ptaszka” w odpowiednim polu - czy przepisy FATCA nas dotyczą, czy też nie. W systemie bankowości internetowej trwa to dosłownie kilka sekund.

Oświadczenie FATCA trzeba złożyć w każdej instytucji, która Cię o to poprosi. Jeśli masz wspólny rachunek z żoną/mężem, deklarację musicie wypełnić oboje. Pełnomocnictwo do rachunku nie wymaga składania oświadczenia.

ZOBACZ: Rzecznik rządu: wprowadzenie jednolitego podatku jest przesądzone

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: