WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
SUPER EXPRESS.pl wiadomości polska Nowa odsłona muzeum noblistki zostanie dostosowane dla osób niepełnosprawnych

Nowa odsłona muzeum noblistki zostanie dostosowane dla osób niepełnosprawnych

04.08.2016, godz. 16:34
Niepełnosprawni
foto: Jupiterimages

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie przy ul. Freta 16 ma być unowocześnione i dostosowane dla osób niepełnosprawnych. Będzie miało też możliwość prowadzenia działalności edukacyjnej.

Obecnie w placówce prezentującej dorobek wielkiej uczonej trwa remont. Po jego zakończeniu do dyspozycji muzeum będzie cała kamienica od piwnic po strych, gdzie zostaną ulokowane sale konferencyjne i wystawy czasowe. Drugie piętro będzie służyć administracji, pierwsze i parter zajmą sale wystawowe, czytelnia, sala wykładowa, kasy, sklepik muzealny. W piwnicy zostanie pomieszczone archiwum i magazyn zbiorów.

- Remont i modernizacja kamienicy pozwolą na to, aby muzeum ciekawiej i nowocześniej prezentowało osobę i dzieło wielkiej warszawianki – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy. – Placówka położona jest na trasie zwiedzania bardzo licznych grup turystycznych i była do tej pory tłumnie odwiedzana. W nowej odsłonie jeszcze lepiej będzie pełniła swą funkcję.

Zmodernizowana i powiększona powierzchnia użytkowa kamienicy pozwoli na prezentacje nie tylko dorobku noblistki, ale także na przedstawienie historii chemii polskiej oraz postaci wybitnych naukowców – chemików, jak Jędrzej Śniadecki czy Ignacy Mościcki. Po remoncie w budynku będzie się znajdować sala wykładowo-projekcyjna umożliwiająca wyświetlanie filmów o Marii Skłodowskiej-Curie, co do tej pory nie było możliwe.

Muzeum wypełni także swą misję edukacyjną, bowiem w odnowionej kamienicy znajdzie się miejsce na salę laboratoryjną, pozwalającą na prowadzanie zajęć z uczniami szkół podstawowych, gimnazjalnych i licealnych. Znajdzie się tam rekonstrukcja paryskiego laboratorium uczonej i jej męża. Będą prezentowane także dyplomy nagród Nobla. Muzeum będzie prezentowało nie tylko dorobek naszej uczonej, ale także Warszawę z lat młodości Marii Skłodowskiej oraz drzewo genealogiczne rodziny.

Zakończenie remontu planowane jest na jesień 2016 r. Koszt remontu finansowanego przez miasto wynosi 4 634 726,83 zł.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: