WIADOMOŚCI Polityka Polska Warszawa Świat Opinie Dzieje się USA NowaTV
Se.pl wiadomości polska Nowe zabytki w Warszawie. Czy czegoś nie pominęli?

Nowe zabytki w Warszawie. Czy czegoś nie pominęli?

20.10.2016, godz. 12:35
Hotel Victoria
foto: Super Express

W sierpniu bieżącego roku do gminnej ewidencji zabytków trafiło 90 nowych obiektów. Warszawa zyskała pokaźną liczbę nowych zabytków. Pod ochronę trafiły m.in. osiedle Sady Żoliborskie, Muzeum Plakatu, podziemna część dworca Warszawa-Śródmieście, Dom Artysty Plastyka ZPAP, willa własna architekta Wojciecha Zabłockiego na Żoliborzu, księgarnia "Uniwersus", gmach Węgierskiej Ekspozytury Handlowej, charakterystyczny "Młotek" – budynek mieszkalny przy ulicy Smolnej 8 czy pawilon wystawienniczo-konferencyjny SARP. Ale czy nie pominięto innych równie ważnych zabytków Warszawy? Dla niektórych kultowych przecież budynków stolicy zabrakło miejsca. Pierwszy o sprawie napisał w wydaniu internetowym miesięcznik "Architektura-murator" Proponujemy i my, by to warszawiacy sami wybrali nowe zabytki w Warszawie. To w końcu mieszkańcy Stolicy najlepiej wiedzą, które obiekty sa najbardziej KULTOWE.

Warszawa może pochwalić się wieloma budynkami, które wpisują się w nurt powojennego modernizmu. Zna je każdy mieszkaniec miasta, a w potocznej mowie warszawiaków mają one nawet swoje własne nazwy. W stworzonej gminnej ewidencji znalazło się wiele nowych zabytków. Jednak nie o wszystkich ciekawych w stylu i historii budynkach pamiętano tworząc listę zabytków. Dlatego warto dopisać do niej jeszcze inne warszawskie budowle. Jakie? Oto propozycje budynków, które mogłyby stać się nowymi zabytkami powojennego modernizmu Warszawy. Zachęcamy do wzięcia udziału w naszej sondzie.

Hotel Victoria: zbudowany w latach 1973-1976, był jednym z najbardziej luksusowych hoteli w Warszawie. Jego wnętrza możemy zobaczyć w wielu kultowych polskich serialach i filmach, m.in. "07 zgłoś się", "Miś", "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz".

SKS Warszawianka, przy ul. Merliniego 2: obiekt, w którym mieści się jeden z warszawskich klubów sportowych

Osiedle Przyczółek Grochowski: osiedle dzielnicy Praga-Południe, wyróżnia się tym, że wszystkie bloki osiedla są ze sobą połączone galeriami, co powoduje, że tworzą jeden wspólny, bardzo długi budynek. Założenie osiedla zauważono poza Polską, bo pomysł na budowę był na przełomie lat 60. i 70.  bardzo innowacyjny.

Osiedle za Żelazną Bramą: zbudowane w latach 1965-1972 mieści się na Mirowie. Jego nazwa nawiązuje do Żelaznej Bramy, która przed wojną była wejściem Ogrodu Saskiego.

Budynek przy ul. Sobieskiego 100: w latach 70. mieściła się tam Ambasada Rosyjskich Dyplomatów.

Dom handlowy Merkury przy ul. Słowackiego: jeden z najbardziej znanych przykładów warszawskiego powojennego modernizmu. Otwarty w latach 60. był prawdziwym hitem, oprócz sklepów w budynku mieściła się też restauracja.

Dom Słowa Polskiego przy ul. Miedzianej: budynek z lat 70, to tam drukowano znane dawniej gazety: „Trybunę Ludu”, „Kurier Polski”, „Sztandar Młodych”, „Żołnierza Wolności”, „Młodego Technika”, „Płomyczek” i „Świerszczyk”.

Teatr Żydowski przy placu Grzybowskim: wzniesiony w latach 1966-1967, teatr może pomieścić ponad 370 widzów.

Dworzec Gdański: budynek dworca został zbudowany pod koniec lat 50. i na tamte czasu był bardzo nowoczesny. Był też pierwszym stałym budynkiem dworcowym w stolicy.

Więcej wiadomości
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: